Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

USA: Powstaje Parlamentarna Grupa ds. Świata Pracy

Strajk

11 listopada w amerykańskim Kongresie powstała Parlamentarna Grupa ds. Świata Pracy (Labor Caucus). Jej założyciele deklarują, że jej celem będzie promowanie interesów klasy robotniczej, zwiększenie siły ruchu związkowego oraz likwidację legalnych przeszkód do zrzeszania się w związkach zawodowych.

Mark Pocan, demokratyczny kongresmen z Wisconsin i jeden z założycieli grupy, powiedział w wywiadzie dla magazynu „Jacobin”: „W ciągu zaledwie nieco ponad tygodnia od ogłoszenia [powstania grupy], dołączyło do nas ponad pięćdziesiąt osób. Z pewnością jest duże zainteresowanie. Inna grupa kongresmenów myślała o stworzeniu czegoś podobnego, a potem istniała też swego rodzaju rodząca się grupa pracy i rodzin pracujących, która nie spotykała się zbyt często. Teraz zebraliśmy to wszystko razem”.

Pocan zwraca uwagę, że kwestie podnoszone przez grupę są bardzo popularne: „Co ciekawe, naprawdę przekraczamy większość tradycyjnych granic frakcyjnych wśród Demokratów, ponieważ większość ludzi rozmawia w domu o podstawowych kwestiach ekonomicznych. Czy mogą zapłacić czynsz lub kredyt hipoteczny? Czy mają ubezpieczenie zdrowotne dla swojej rodziny? Czy mogą wziąć rodzinne wakacje? Prawie wszystkie z nich pokrywają się z kwestiami zaliczanymi do kategorii pracowniczych. Wszystko, co związane z nierównościami dochodów i silniejszym głosem pracowników w miejscu pracy, jest bardzo popularne.

Społeczność

dzierżyński