Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

USA szkaluje Kubę. Karaibska republika wpisana na listę państw wspierających terroryzm

Kuba - flaga (zdjęcie)

Sekretarz Stanu Mike Pompeo ogłosił, że ustępująca administracja ponownie wpisała Kubę na listę ,,państw sponsorujących terroryzm”. Kuba była na liście od 1982 roku do 2015, kiedy to ramach prób normalizacji stosunków wzajemnych usunęła ją z niej administracja Baracka Obamy. Administracja Trumpa jako uzasadnienie ponownego wpisania wyspy na listę podano m. in.: poparcie dla legalnego rządu Wenezueli oraz odmowę ekstradycji bojowników kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN).

Rzecznik MSZ Kuby Carlos Fernandez de Cossio dowodził, że najnowsze posunięcie USA wpisuje się w długą historię zaborczej polityki wobec Kuby. Jako przykłady tej polityki wskazał on trwającą od 1959 roku blokadę gospodarczą, która wg szacunków kosztowała Kubę już ok. 754 mld dolarów oraz akt piractwa z kwietnia ubiegłego roku. gdy służby USA zablokowały chiński transport masek i respiratorów na Kubę.

W oficjalnym komunikacie kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło: ,,To Kuba od dawna pada ofiarą państwowego terroryzmu. Nasz lud boleśnie doświadczył tego na własnej skórze – 3 478 ofiar śmiertelnych i 2 099 rannych to bilans krwawych akcji i działań przeprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych lub organizacje przez niego sponsorowane i wspierane. My, Kubańczycy, z pogardą odnosimy się do jakichkolwiek manewrów mających na celu manipulowanie tak delikatną kwestią na użytek brudnej polityki.

Społeczność

jednolity front