Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Parlamentarna Lewica: Zlikwidować IPN

IPN

W dwudziestą rocznicę powstania IPN Lewica domaga się jego likwidacji.

Parlamentarna Lewica argumentuje, że IPN „zawiera w sobie dwie daleko różne od siebie instytucje – prokuraturę i placówkę historyczną. Zadaniem prokuratora jest osądzenie, zadaniem historyka zrozumienia mechanizmów panujących w danym okresie czasu”. „Archiwalia powinny zostać przekazane do Archiwum Akt Nowych, Biuro Lustracyjne winno zostać zlikwidowane, natomiast prokuratorzy przeniesieni do Prokuratury Generalnej i tam niech zajmą się ściganiem przestępców. Edukacją historyczną powinny zająć uniwersytety i inne instytucje naukowe, które na ten cel będą otrzymywać granty badawcze” – postuluje Lewica.

Chcemy zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej, gdyż nie spełnia swojej roli. To powinna być placówka badawcza i naukowa. Niestety, IPN jest propagandową organizacją przy rządzie. Jest nacjonalistyczną tubą, która nie służy do odkrywania historii, a jej kreowania na swoją modłę. Narracja IPN często jest sprzeczna, potrafi się zmieniać, w zależności od tego jaką wizję ma dany historyk – powiedział Grzegorz Janoszka z Lewicy Razem.

IPN to instytucja publiczna, która z roku na rok otrzymuje coraz więcej pieniędzy. Setki milionów złotych rocznie jest przepalanych na PiS-owską propagandę. Lewica zawsze sprzeciwiała się istnieniu tego typu instytucji i już dziś zapowiadamy, że za kilka miesięcy przedstawimy projekt ustawy, który zakłada likwidację Instytut Pamięci Narodowej – stwierdza Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Miliony złotych, które dziś idą na jednostronne przedstawianie historii, powinny zostać spożytkowane w inny sposób. Nie może być tak, że kolejni prawicowi i radykalni aktywiści znajdują tam bezpieczną przystań. Nie może być tak, że utrzymywani są prokuratorzy, którzy prowadzą po kilka spraw rocznie i zarabiają dziesiątki tysięcy złotych. Te wszystkie sprawy powinny zostać przeniesione do prokuratur zwykłych lub też wojskowych, archiwa powinny zostać odtajnione, a IPN zlikwidowany – dodaje.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front