Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Światowa lewica: "Szczepionki dobrem wspólnym"

medycyna - stetoskop i skalpel

Ponad 50 lewicowych działaczy i intelektualistów podpisało apel o zniesienie prawa patentowego na szczepionki i inne środki medyczne przeciw COVID-19.
 
 
Pod koniec 2020 roku w wielu częściach świata zaczęto dopuszczać do użytku szczepionki. Zostały one opracowane w rekordowym czasie i istnieje już wiele rodzajów, opartych na różnych technikach naukowych. Sukces ten wynika z niezwykłej mobilizacji tysięcy naukowców na całym świecie, zwłaszcza na uniwersytetach i innych instytucjach publicznych. Jest to również konsekwencja inwestycji dokonywanych przez państwa - to znaczy ludy na całym świecie - które przeznaczyły ponad 10 miliardów dolarów na same badania nad szczepionkami” – zwracają uwagę sygnatariusze.
 
 
Jednak dziś garstka wielkich międzynarodowych koncernów farmakologicznych zbiera wszystkie korzyści. Amerykański gigant korporacyjny Pfizer prognozuje, że sprzedaż jego szczepionki przyniesie firmie 15 miliardów dolarów zysku w 2021 roku. Szczepionki są niezbędne dla ludzkości, ale są traktowane jak towar: prywatne firmy decydują, komu je dostarczyć i za jaką cenę. Ta prywatyzacja szczepionek, które Światowa Organizacja Zdrowia nazywa <<dobrem wspólnym>>, utrudnia ich dystrybucję. Mniejszość bogatych krajów przywłaszczyła sobie większość dostępnych dawek. W pozostałych częściach świata niektóre państwa muszą płacić 2,5-krotność ceny za te same szczepionki. Chociaż Oxfam oszacował, że aby dostęp do szczepionek był naprawdę uniwersalny, każda dawka nie może kosztować więcej niż 3,40 USD, w tej chwili jest to dalekie od rzeczywistości. Nawet w Europie prywatne firmy farmaceutyczne nie są w stanie produkować i dostarczać szczepionek tak szybko, jak obiecały” – czytamy dalej w oświadczeniu.
 
 
Dlatego wzywamy do zniesienia patentów dotyczących szczepionek, a także przyszłych metod leczenia COVID-19. Pieniądze nie mogą stanowić hamulca dla globalnego zdrowia publicznego. W wielu krajach istnieją mechanizmy wolnego licencjonowania, licencjonowania z urzędu i licencjonowania obowiązkowego, które umożliwiają swobodną produkcję i dystrybucję szczepionek. Wzywamy przywódców tych krajów do jak najszybszego wykorzystania tych narzędzi. Takie działanie pozwoli obniżyć koszty szczepionek i przyspieszyć ich produkcję - i może uratować miliony istnień ludzkich” – apelują sygnatariusze wśród, których znaleźli się m.in. były kandydat na prezydenta Francji Jean-Luc Mélenchon, były prezydent Ekwadoru Rafael Correa, były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva i były prezydent Hondurasu Manuel Zelaya.

Społeczność

jednolity front