Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Pośród pandemii i kryzysu rośnie liczba superbogaczy

burżuje na wyspie

Globalna firma doradcza Knight Frank opublikowała 1 marca swój „Raport o stanie zamożności” za 2020 rok. 15. raport roczny pokazuje, że liczba osób o bardzo wysokiej wartości netto (UHNWI) na świecie wzrosła w ciągu ostatniego roku o 2,4% do ponad 520 000 osób.

Knight Frank definiuje UHNWI jako „osobę, której majątek netto przekracza 30 mln USD”. Raport przewiduje wzrost liczby UHNWI w ciągu najbliższych pięciu lat o 27% do 663 483 osób. Zawiera on również informacje o osobach o wysokiej wartości netto (HNWI), tzn. milionerach, i zwraca uwagę, że liczba tych osób zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku.

Wskazuje to na rosnące nierówności społeczne i coraz większą koncentrację kapitału. Liczba superwyzyskiwaczy wzrosła w roku, gdy światowa gospodarka pogrążyła się w kryzysie, a pandemia dotknęła ponad 100 milionów osób, zabijając ponad 2 miliony. Wbrew popularnym twierdzeniom apologetów kapitalizmu, że "przypływ jednakowo unosi wszystkie łodzie", Raport Knight Frank obala mit o wspólnocie interesów kapitału i pracy.

Społeczność

dzierżyński