Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Reakcyjne zmiany w KPK

paragraf.jpg

Parlament przyjął proponowane antydemokratyczne poprawki do Kodeksu postępowania karnego. Chodzi m.in. o nowe przepisy w sprawie poręczenia majątkowego i listu żelaznego.

Dotychczasowe przepisy przewidywały możliwość przeprowadzenia zbiórek pieniężnych na poręczenia majątkowe. Poręczenie pozwala podejrzanemu na wyjście z aresztu, aby na wolności z ograniczeniami przewidzianymi przez sąd oczekiwać na posiedzenie sądu. Celem zdobycia środków na poręczenie majątkowe, często organizowano zbiórki.

Wg nowych przepisów takich zbiórek nie będzie wolno już przeprowadzać, a w razie takiej próby zgromadzone środki ulegną przepadkowi. Zmiany prawne w oczywisty sposób faworyzują ludzi zdolnych opłacić poręczenie z własnych środków.

Dodatkowo sąd i prokuratura będą miały prawo nie zgodzić się na przyjęcie poręczenia, każąc zbadać legalność źródła pochodzenia pieniędzy. W projekcie termin badania nie jest niczym ograniczony (tzn. aresztowany może siedzieć w areszcie, dopóki sąd lub prokurator nie „potwierdzi legalności” źródeł pochodzenia pieniędzy).

Inna ważna zmiana dotyczy tzw. listu żelaznego. To gwarancja, że osoba przebywająca za granicą, po powrocie będzie mogła odpowiadać z wolnej stopy do czasu wydania orzeczenia przez sąd. Dotychczas list żelazny wydawano decyzją sądu. Teraz będzie się na to musiał zgodzić również prokurator. Oznacza to, że to faktycznie oskarżyciel, a nie sąd staje się instancją decydującą.

Nowe zmiany jeszcze bardziej uwydatniają klasowy, represyjny i antydemokratyczny charakter polskiego sądownictwa.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów