Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

OZZ Inicjatywa Pracownicza wygrywa sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

inicjatywa_pracownicza_logo.jpg

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że rząd Polski będzie musiał zapłacić 12 tys. euro ugody na rzecz OZZ Inicjatywa Pracownicza za łamanie prawa do działalności związkowej. Postępowanie ws. zakazu działalności związkowej wydanej przez poznański Sąd toczyło się 6 la. Działacze OZZ IP zaskarżyli decyzję do ETPC.

Sprawa dot. zwolnienia dyscyplinarnego jednej z działaczek OZZ, pracownicy sklepu Aelia Duty Free na lotnisku Chopina w Warszawie. Firma Aelia zwolniła Annę Kucharczyk za działalność związkową. Po szeregu protestów i akcji solidarnościowych zorganizowanych przez IP, firma skierowała przeciwko związkowcom pozew do Sądu o naruszenie dóbr osobistych. Sąd w Poznaniu w trybie postanowienia zabezpieczającego roszczenie, zakazał związkowcom publikowania w środkach masowego przekazu materiałów zawierających hasła dotyczące wyzysku oraz represjonowania za działalność związkową i zastraszania pracowników i pracownic Aelii za ich działalność związkową. Zakazał również dystrybucji 41 numeru biuletynu „Inicjatywa Pracownicza” oraz ulotek „Kupon etycznego konsumenta”. Zabroniono związkowcom także organizacji pikiet. Zakaz wydano do „rozstrzygnięcia istoty sprawy”, tzn. na czas nieokreślony.

IP zaskarżyła do ETPC decyzję sądu jako bezprawną, niedemokratyczną i uderzającą w wolności polityczne: słowa, stowarzyszania się i działalności związkowej. W myśl zawartej ugody rząd RP ma zapłacić 12 tys. euro na rzecz OZZ IP.

Sprawa IP ukazuje klasowy charakter tzw. wymiaru sprawiedliwości. Kapitalista przeprowadza represje związkowe, polski sąd je wspomaga, 6 lat później Trybunał Europejski to potępia, polski rząd pokrywa rachunek. Jednocześnie przeprowadzono represje i „obroniono” demokratyczne prawa – burżuazyjnej „sprawiedliwości” stało się za dość. Jedyną gwarancją demokratycznych praw związków zawodowych jest siła tychże związków, tzn. że bronić praw związkowych można jedynie budując i wzmacniając związki. Prawa i wolności proletariatu pochodzą od niego samego.

Społeczność

marks