Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

USA: Ponad 14 milionów Amerykanów na zasiłku dla bezrobotnych

Bezrobocie rośnie

Wg raportu opublikowanego przez amerykański Departament Pracy (DOL) dot. roszczeń z tytułu bezrobocia, 373 tys. bezrobotnych ubiegało się o stanowe zasiłki dla bezrobotnych, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem, a dodatkowe 99 tys. złożyło wniosek o pomoc w ramach programu Pandemicznej Pomocy dla Bezrobotnych (PUA).

Raport został przyjęty z rozczarowanie przez koła kapitalistyczne. Miały one nadzieję, że wcześniejsze zakończenie dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych przez ponad połowę stanów zmusiłoby więcej pracowników do przyjęcia niebezpiecznej i niskopłatnej pracy, pomimo nowego wzrostu infekcji COVID-19, napędzanego przez ponowne otwieranie firm i szkół oraz zniesienie praktycznie wszystkich pozostałych środków dystansowania społecznego.

Raport DOL wykazał również, że ponad 14,2 miliona Amerykanów nadal otrzymywało jakąś formę zasiłku dla bezrobotnych do 19 czerwca. Tymczasem ekonomiści szacują, że w Stanach Zjednoczonych jest około 9 milionów wolnych miejsc pracy, z których większość koncentruje się na niskopłatnych i niebezpiecznych usługach, handlu detalicznym i sezonowych branżach turystycznych.

Złożono łącznie 472 000 stanowych i federalnych wniosków w tygodniu kończącym się 3 lipca, czyli dwukrotnie więcej niż średnia sprzed pandemii. I to pomimo faktu, że 26 stanów ogłosiło plany lub już zaczęło eliminować skromny 300-dolarowy federalny dodatek tygodniowy w ramach „Amerykańskiego Planu Ratunkowego (American Rescue Plan)” administracji Bidena, który został podpisany w marcu zeszłego roku.

Biden już ogłosił, że nie będzie starał się przedłużyć świadczenia federalnego po jego wygaśnięciu 6 września, a Biały Dom wyraźnie poparł prawo rządów stanowych do przedterminowego zakończenia programu.

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna