Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

USA: Rekordowe zyski Wall Street, rekordowe bezrobocie

Piramida systemu kapitalistycznego

Amerykańskie banki opublikowały w tym tygodniu swoje zarobki za drugi kwartał, pokazując rekordowe zyski za ten okres. Równolegle duża część amerykańskiej klasy robotniczej nadal walczy o przetrwanie dzięki skromnym zasiłkom dla bezrobotnych, bezskutecznie poszukując dobrze płatnej i bezpiecznej pracy.

Bardzo luźna polityka monetarna uchwalona przez Rezerwę Federalną, najpierw za byłego prezydenta Donalda Trumpa i kontynuowana przez Joe Bidena, zaowocowała zaksięgowaniem w głównych bankach Goldman Sachs, Wells Fargo, Bank of America, Citigroup Inc., Morgan Stanley i JPMorgan Chase & Co. łączny zysk 42,17 miliarda dolarów w okresie kwiecień-czerwiec. To o 6 mld dolarów więcej niż w zeszłym roku i więcej niż przewidywali analitycy.

Chociaż życie akcjonariuszy i dyrektorów banków z Wall Street nigdy nie było lepsze, najnowszy raport Departamentu Pracy (DOL) o świadczeniach z tytułu bezrobocia pokazuje, że kryzys gospodarczy jeszcze się nie skończył dla proletariatu.

DOL poinformował, że w tygodniu kończącym się 10 lipca złożono 360 000 nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, tylko 26 000 mniej niż skorygowana suma 386 000 z zeszłego tygodnia. Oprócz roszczeń stanowych, ponad 96 000 roszczeń federalnych zostało złożonych w ramach programu Pandemicznej Pomocy dla Bezrobotnych (PUA), który ma wygasnąć 6 września.

Chociaż łączna suma 456 000 wniosków o zasiłki jest ponad dwukrotnie wyższa od średniej sprzed pandemii, nie powstrzymało to sekretarz prasowej Białego Domu Jen Psaki przed stwierdzeniem w mediach społecznościowych, że „plan gospodarczy Bidena działa”.

Społeczność

USRR