Reprezentacja trzech organizacji (Lewica Razem, PPS, Akcja Socjalistyczna) złożyła do poznańskiej rady miejskiej petycję ws. stworzenia stanowiska Rzecznika Praw Pracowniczych przy Urzędzie Miasta. RPP miałby on interweniować w przypadkach łamania prawa pracy oraz prowadzić mediację w sprawach zgłaszanych przez pracowników.
– W nierównej walce z przedsiębiorcami poznaniacy mogą się czuć osamotnieni, bo Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat pokazuje nam, że jest instytucją niesprawną i brakuje jej wielu narzędzi, które umożliwiłyby skuteczną pomoc pracownikom – stwierdził Maciej Kozłowski z PPS.
Rada może uchwałą stworzyć stanowisko RPP, co jest wątpliwe ze względu na jej skład (spośród 34 radnych 21 należy do KO, 9 do PiS, pozostała czwórka jest niezrzeszona). Nie jest jasne dlaczego RPP miałby być bardziej skuteczny od PIP - warunkiem istnienia instytucji burżuazyjnego państwa zajmujących się sprawami pracowniczymi jest ich niesprawność. Jedynym gwarantem praw pracowniczych jest organizacja samych pracowników.
- 1096 odsłon