Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Poznań: Lewicowe organizacje proponują utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pracowniczych

Razem

Reprezentacja trzech organizacji (Lewica Razem, PPS, Akcja Socjalistyczna) złożyła do poznańskiej rady miejskiej petycję ws. stworzenia stanowiska Rzecznika Praw Pracowniczych przy Urzędzie Miasta. RPP miałby on interweniować w przypadkach łamania prawa pracy oraz prowadzić mediację w sprawach zgłaszanych przez pracowników.

W nierównej walce z przedsiębiorcami poznaniacy mogą się czuć osamotnieni, bo Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat pokazuje nam, że jest instytucją niesprawną i brakuje jej wielu narzędzi, które umożliwiłyby skuteczną pomoc pracownikom – stwierdził Maciej Kozłowski z PPS.

Rada może uchwałą stworzyć stanowisko RPP, co jest wątpliwe ze względu na jej skład (spośród 34 radnych 21 należy do KO, 9 do PiS, pozostała czwórka jest niezrzeszona). Nie jest jasne dlaczego RPP miałby być bardziej skuteczny od PIP - warunkiem istnienia instytucji burżuazyjnego państwa zajmujących się sprawami pracowniczymi jest ich niesprawność. Jedynym gwarantem praw pracowniczych jest organizacja samych pracowników.

Społeczność

USRR