Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Więzić dla zysku: polski rząd planuje komercjalizację więziennictwa

paragraf.jpg

Rząd zamierza zbudować „więzienie nowej generacji" ze środków z Funduszy Norweskich. Zakład ma być połączony z halą fabryczną, gdzie więźniowie będą pracować dla zysku prywatnych kapitalistów.

Projekt zakładu zaprezentowano 23 lipca na terenie Aresztu Śledczego w Radomiu. W planach jest budowa pawilonu mieszkalnego dla 200 więźniów, zlokalizowanego obok hali produkcyjnej o pow. 3 tys. metrów kwadratowych.

Tym samym polski rząd zmierza do komercjalizacji polskiego więziennictwa. Wprowadzenie nastawienia na zysk sprawi, że utrzymanie stałej lub rosnącej populacji więziennej będzie ekonomicznie korzystne dla kapitalistów korzystających z niskoopłacanej, nieuzwiązkowionej siły robocze, która nie może strajkować. Dla utrzymania populacji więziennej konieczne stanie się zwiększenie represyjności państwa niezależnie od faktycznego poziomu przestępczości i kosztem takich priorytetów jak rehabilitacja czy odstraszanie. Skomercjalizowane więziennictwo nie może funkcjonować bez państwa policyjnego.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Obama rev