Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Polska/Białoruś: Groteskowy "pokaz siły" na granicy

Uchodźców Witamy

Na polsko-białoruskiej granicy przetrzymywana jest grupa 32 uchodźców. Straż Graniczna uniemożliwia im przekroczenie granicy i złożenie wniosków o azyl. Uchodźcy przetrzymywani są pod gołym niebem na pasie ziemi niczyjej koło Usnarza Górnego. Jeszcze tydzień temu było wśród nich kilkanaście kobiet i dzieci z Iraku, jednak Białoruś pozwoliła im na cofnięcie się.

- Straż Graniczna pilnuje tego, żeby oni nie przekroczyli granicy Polski, żeby nie mogli zgodnie z przysługującym im prawem ubiegać się o status uchodźcy – stwierdził poseł Maciej Konieczny z Lewicy Razem, który wraz z wolontariuszami Fundacji Ocalenie przywiózł śpiwory i jedzenie dla Afgańczyków. Straż Granicza próbowała uniemożliwić pomoc, grożąc wolontariuszom oskarżeniem o "przemyt".

- Uchodźcy i uchodźczynie twierdzą, ze przekazywali funkcjonariuszom polskiej Straży Granicznej informację po angielsku, że chcą ubiegać się w Polsce o ochronę międzynarodową. W odpowiedzi usłyszeli, że mają wracać do siebie – poinformowała Fundacja Ocalenie. Tym samym Polska łamie prawo międzynarodowe.

Rząd PiS próbuje podbudować spadające poparcie, strojąc się w szaty obrońców Polski. M.in. taki jest sens groteskowego "pokazu siły" pod Usnarzem Górnym. Próbując uzasadnić wrogą postawę rząd powołuje się na spiskową teorię (promowaną m.in. przez polską stację propagandową Biełsat TV) głoszącą, że Białoruś używa uchodźców jako element "wojny hybrydowej" w celu "destabilizacji" Polski i innych krajów UE. Jak kilkudziesięcioosobowa grupa spod Usnarza Górnego miałaby "zdestabilizować" nasz kraj, rząd nie wyjaśnia.

Działania na granicy polsko-białoruskiej (wysyłanie wojska, stawianie ogrodzenia z drutu kolczastego) oraz propaganda o "wojnie hybrydowej" stanowią również element dalszej eksalacji na linii NATO-Białoruś/Rosja i podżegania do wojny.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Pokój i ziemia