Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Wenezuela: Reżim zwraca w prawo. Represje wobec lewicy. Ugoda z reakcją.

Wenezuela

Lucha de Clases (Walka Klas), wenezuelska sekcja IMT, zwraca uwagę na rosnącą falę represji rządu Maduro wobec ruchu robotniczego. Jak zwracają uwagę wenezuelscy marksiści stanowi to "wyraźny symptom procesu degeneracji politycznej boliwariańskiego kierownictwa po linii burżuazyjnej, antyrobotniczej, a nawet neoliberalnej".
 
"Dopóki rząd stosuje monetarystyczne metody, aby rozwiązać brutalny kryzys gospodarczy, którego doświadcza kraj – na który imperialistyczna blokada niewątpliwie ma istotny wpływ – musi koniecznie opierać się na represyjnym aparacie państwa burżuazyjnego, aby powstrzymać odpowiedź, że prowokuje wśród robotników i mas ludowych" - tłumaczą trockiści.
 
LDC zwraca uwagę, że liczni działacze robotniczy są zatrzymywani, zwalniani i zastraszani przez siły bezpieczeństwa, w tym zasłużeni bojownicy boliwariańscy.
 
Represje to element prawicowego zwrotu w polityce socjaldemokratycznego rządu Maduro, który dąży do porozumienia z reakcyjną opozycją. Takie porozumienie możliwe jest jedynie z cenę rozprawienie się z lewicą boliwariańską.
 
W sierpniu ub. roku organizacje lewicowe (m.in. KP Wenezueli, Walki Klas, Ruchu Rewolucyjnego Tupamaro i Ojczyzny Dla Wszystkich) utworzyły Ludową Alternatywę Rewolucyjną (APR) - koalicję opozycyjną wobec rządu Maduro, któremu zarzucają ugodowość wobec reakcji i burżuazji.
 
Podczas grudniowych wyborów parlamentarnych kandydaci ARP byli represjonowani. W styczniu Maduro i rządząca partia PSUV ogłosiły członków APR "rozłamowcami" i szkalowały ich jako amerykańskich agentów. Oportunistyczna polityka rządu spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony reakcji - w sierpniu w Meksyku doszło do wstępnego porozumienia między rządem a opozycją ws. zniesienia sankcji oraz przeprowadzenia "wolnych wyborów" (mimo, że opozycja miała możliwość udziału w dotychczasowych wyborach, które zdecydowała się bojkotować).

Społeczność

UPA