Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

USA zalewa fala strajków

Strajk

W środę o północy ponad 10 000 pracowników producenta sprzętu rolniczego John Deere rozpoczęło strajk w stanach Środkowego Zachodu USA. Jednocześnie kierownictwo związkowe United Auto Workers nadal konspiruje z zarządem koncerny, aby stłumić strajk. W dwa tygodnie temu robotnicy Deere odrzucili porozumienie uzyskane przez UAW ponad 90% głosów.

Bunt robotników z Deere wskazuje na eskalację ruchu strajkowego, który przetacza się przez Stany Zjednoczone: 500 robotników gorzelni w Kentucky zastrajkowało 11 września; 2000 pracowników szpitala w Buffalo w stanie Nowy Jork strajkuje od 1 października; 1400 pracowników Kellogga w Michigan, Nebrasce, Pensylwanii i Tennessee porzuciło pracę 5 października; 2 000 pracowników firmy telekomunikacyjnej Frontier w Kalifornii strajkowało 6 października. Od kwietnia strajkuje ponad 1000 górników z kopalni Warrior Met w północnej Alabamie.

Seria bardziej lokalnych strajków i protestów wskazuje na zasięg buntu: w ub. wtorek rano zastrajkowało 185 pracowników w 28 domach grupowych i programach dziennych w Connecticut; masowe zwolnienie chorobowe biorą dziesiątki kierowców autobusów szkolnych w hrabstwie Bullitt w hrabstwie Kentucky i hrabstwie Calvert w stanie Maryland, którzy domagają się podwyżek płac; w związku z brakiem personelu i warunkami pracy dwa tygodnie temu strajkowało 400 pracowników służby zdrowia w McKenzie-Willamette Medical Center w Oregonie oraz 350 pracowników służby zdrowia w Antioch w Kalifornii.

Dziesiątki tysięcy robotników z innych branż zatwierdziło strajki przytłaczającą większością głosów, w tym: 60 000 pracowników produkcji telewizyjnej i filmowej w Kalifornii (do strajku jednak nie doszło, ponieważ biurokraci związkowi zignorowali wolę masy członkowskiej); ponad 40 000 pielęgniarek i pracowników służby zdrowia z Kaiser Permanente, którzy niemal jednogłośnie zaaprobowali strajk na całym Zachodnim Wybrzeżu; oraz 3500 pracowników Dana Inc. zajmujących się produkcją części samochodowych.

Bojowość robotników podsyca przyspieszający wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, co oznacza stały i gwałtowny spadek realnych płac.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN