Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Militarystyczne intencje, autorytarne zapędy, ksenofobiczna nagonka: przeszła ustawa o murze granicznym

represje

Przez Sejm przeszła ustawa specjalna o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej granicy.

Ustawę poparło 224 posłów PiS, 24 posłów Koalicji Polskiej, 10 posłów Konfederacji, 5 posłów Porozumienia, po trzech posłów z kół Kukiz15 i Polskie Sprawy oraz 3 posłów niezrzeszonych (łącznie 274 posłów). Przeciwko było 174 posłów: oprócz Lewicy, KO, i Polski 2050 "nie" zagłosowały 3 osoby niezależne.

Mur ma kosztować półtora miliarda złotych, a dodatkowe 100 tys. ma zostać przeznaczone instalacje utrudniające jego przekraczanie. Konstrukcja będzie wznoszona w strefie objętej stanem wyjątkowym. Wnioski opozycji ws. obowiązkowego cyklicznego zdawania w Sejmie relacji o budowie zostały odrzucone. Ustawa pozwala również wojewodom zakazać przebywania na terenie do 200 m od granicy, „jeżeli wynika to z potrzeb związanych z inwestycją” (zrobiono wyjątek dla osób z zezwoleniem od straży granicznej i dla właścicieli nieruchomości). Tym samym uniemożliwiony jest jakikolwiek nadzór nad działaniami rządu.

Specustawa o murze granicznym to kolejny etap podważania wolności politycznej w Polsce oraz przygotowań do potencjalnego imperialistycznego konfliktu militarnego na linii Rosja-Zachód. Wszystko to pod przykrywką ksenofobicznej kampanii polskiej burżuazji, która nie chce wziąć odpowiedzialności za udział w imperialistycznej destabilizacji Bliskiego Wschodu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot