Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

W kontekście fali strajków Biden rozważa mobilizację Gwardii Narodowej

Strajk

W czwartek prezydent USA Joe Biden ujawnił, że rozważa użycie oddziałów Gwardii Narodowej do pracy w portach południowej Kalifornii. Plany potencjalnie przewidują, aby żołnierze jeździli ciężarówkami z portów do magazynów i centrów dystrybucji.

Oznaczałoby to militaryzację portów Los Angeles i Long Beach, które obsługują 40% importu z USA. Byłby to bezpośredni atak państwa na dokerów, kierowców ciężarówek i pracowników magazynów, których pozycja przetargowa zostałaby osłabiona.

Biden przyznał, że takie plany istnieją w kontekście dyskusji o zakłóceniach w łańcuchu dostaw, niedoborach siły roboczej, rosnącej inflacji i robotniczych żądaniach podwyżek płac. Biden wyraża coraz bardziej desperacką i wrogą postawę amerykańskiego kapitału wobec największej od dziesięcioleci fali strajkowej w USA.

Strach i wrogość klasy rządzącej wobec tej rosnącej fali strajków zostały otwarcie wyrażone w artykule wstępnym "Wall Street Journal" opublikowanym 17 października. Dziennik, wyrażając opinię wielkiego kapitału monopolistycznego, potępił strajki i ostrzegł, że już kosztują korporacje miliony zysków i grożą wpłynięciem na handel detaliczny w okresie świątecznym.

Społeczność

Sierp i młot