Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Kolumbia: Po krwawym tłumieniu protestów rząd chce zwiększyć uprawnienia aparatu represji

represje

Ustawa, która rozszerzyłaby uprawnienia kolumbijskiej policji, wojska i sądownictwa w zakresie tłumienia protestów i strajków, przeszła przez Izbę Reprezentantów i trafiła do Senatu w zeszłym tygodniu. Obie izby ustawodawcze mają prawicową większość.
 
Ustawa ma poparcie prezydenta Ivána Duque, pod którego rządami protesty i strajki przeciwko jego pandemicznej polityce i antyrobotniczym posunięciom są brutalnie tłumione. Od 2019 r. zginęło co najmniej 70 osób, a tysiące zostało rannych. Politycy opozycji skrytykowali tę ustawę, twierdząc, że „stawia ona własność prywatną nad życiem ludzkim, na nowo definiując pojęcie proporcjonalności w celu przyznania licencji na zabijanie”, według doniesień „Prensa Latina”.
 
Klasa robotnicza Kolumbii jest nękana przez paramilitarne bojówki i szwadrony śmierci, a także przez ataki policyjne i wojskowe, z których większość jest ignorowana lub pomijana przez rząd. Na ich celowniku znaleźli się członkowie związków zawodowych i obrońcy praw ludności rdzennej, organizacje społeczne i pokojowe. Nauczyciele, których prawica określa jako „komunistów”, są częstym celem ataków. Wraz z rosnącymi nierównościami i ubóstwem kolumbijska klasa rządząca jest zdeterminowana, by zwiększyć zdolność aparatu represyjnego do tłumienia protestów i akcji protestacyjnych.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse