Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 86 gości.

Pakistan: Sekretarz stanu Hillary Clinton poprzez naciski w sprawie terroryzmu i "pakiet pomocowy" buduje przyczółek USA

Hillary_Clinton.jpg

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przebywająca z wizytą w Islamabadzie, ogłosiła kilka projektów pomocowych dla Pakistanu, w tym w energetyce i służbie zdrowia. Programy są częścią pakietu wartości 7,5 mld USD obliczonego na 5 lat.

"Wiemy, że zbyt wielu Pakistańczyków uważa, iż zaangażowanie Ameryki w Pakistanie zaczyna się i kończy na kwestii bezpieczeństwa. Lecz bezpieczeństwo jest tylko częścią naszego jakże żywotnego partnerstwa. Podzielamy z Pakistanem wizję przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli żyć bezpiecznie i zdrowo" - powiedziała Clinton.

Jak pisze agencja Associated Press, programy pomocowe są częścią całego pięcioletniego pakietu opiewającego na sumę 7,5 mld dolarów i mają na celu przekonać Pakistańczyków, że Waszyngton nie tylko skoncentrowany jest na popieraniu Islamabadu w walce z Talibanem i bojownikami Al-Kaidy, lecz zależy mu również na polepszeniu życia zwykłych mieszkańców.

Ogłoszenie pakietu pomocowego nastąpiło, gdy USA namówiły Pakistan i Afganistan do podpisania od dawna oczekiwanego porozumienia handlowego. Do podpisania umowy doszło w niedzielę w Islamabadzie. USA mają nadzieję, że przyczyni się ona do wzrostu współpracy między nimi i umożliwi zwiększenie wymiany handlowej między Afganistanem a Indiami.

Clinton składa wizytę w regionie, by zachęcić Pakistan i Afganistan do wspólnej walki z rebeliantami. W niedzielę po przylocie do Islamabadu, szefowa amerykańskiej dyplomacji domagała się od Pakistanu "dodatkowych kroków" w walce z terroryzmem.

Jak widać, pomimo zapewnień o "polepszeniu życia wszystkich mieszkańców" zadaniem tego pakietu jest przede wszystkim budowa strefy wpływów USA na Bliskim Wschodzie.

Społeczność

USRR