Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Powstał sztab protestacyjny w Kompanii Węglowej

KW-logo.jpg

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej powołały Sztab Protestacyjno-Strajkowy i zapowiedziały na 2 września referendum w sprawie strajku generalnego. Zaapelowali oni także do wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka o mediację w sporze z zarządem firmy.

Związkowcy nie akceptują projektu strategii KW do 2015 r., z perspektywą do roku 2020. Krytykują m.in. prognozę dalszego zmniejszania wydobycia węgla (według ich informacji, z 41 mln ton w tym roku do 34 mln mln ton w 2015 r.) oraz zmniejszania zatrudnienia (z ok. 62 tys. osób obecnie do ponad 45 tys. osób w 2015 r.). Związki sprzeciwiają się także m.in. możliwej likwidacji kopalni “Halemba-Wirek” oraz niektórym zmianom organizacyjnym w Kompanii.

Jak zdecydowali przedstawiciele 10 związków zawodowych lokalne sztaby protestacyjno-strajkowe będą powołane we wszystkich kopalniach Kompanii. 31 sierpnia odbędą się w nich masówki, na których związkowcy przedstawią załogom swoją ocenę sytuacji w KW, zaś dwa dni później dojdzie do referendum strajkowego.

Kompania Węglowa S.A. to największa firma górnicza w Europie. W KW pracuje łącznie 66 tys. osób. Roczna zdolność wydobywcza wynosi około 55 mln ton. W skład spółki wchodzi 16 kopalń, należących do 4 centr wydobywczych oraz 5 specjalistycznych zakładów (remontowo-produkcyjny, zagospodarowania mienia, górniczych robót inwestycyjnych, informatyki i telekomunikacji oraz elektrociepłownie).

Szymon Martys, http://partiapracy.pl/

Społeczność

dzierżyński