Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Amerykańscy milionerzy pasożytują na zasiłkach dla bezrobotnych

money.png

Kiedy w 2008 r. gospodarka wpadła w szpony recesji, miliony Amerykanów, aby związać koniec z końcem, złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Wśród tej grupy znalazło się także 3 tys. milionerów.

Według danych amerykańskich urzędów skarbowych (IRS – Internal Revenue Service) zasiłek na łączną kwotę 18,6 mln dolarów otrzymało 2,84 tys. gospodarstw domowych, które w owym roku zgłosiły dochód w wysokości przekraczającej 1 mln dolarów. W tym gronie znalazło się 806 podatników z dochodem ponad 2 mln dolarów oraz 17, których roczne zarobki przekroczyły astronomiczną kwotę 10 mln dolarów. W sumie w formie zasiłku dla bezrobotnych multimilionerzy otrzymali łączną kwotę 5,2 mln dolarów.

Prawda jest jednak taka, że każda osoba, choćby nie wiadomo ile zarabiała, może stracić pracę. Przez 26 tygodni zasiłek wypłacają władze stanowe. W skali kraju średnia wartość zasiłku sięga 300 dolarów tygodniowo. Ponieważ świadczenia dla bezrobotnych mają charakter ubezpieczenia finansowanego przez pracodawców, jego otrzymywanie nie zależy od rzeczywistych potrzeb, jak ma to miejsce w przypadku pomocy społecznej. Milioner lub milionerka, którzy tracą swoją pracę, mają prawo do takiego samego zasiłku jak pracownik fabryki, czy restauracji.

"Otrzymanie świadczenia ubezpieczeniowego nie zależy od potrzeby, ale od faktu zaistnienia ubezpieczonego zdarzenia" – mówi Roberton Williams, ekspert podatkowy z Urban Institute.

Nie ma przepisów, które by mówiły, że zasiłek nie przysługuje milionerom. Od 2008 r. rząd federalny pomaga w finansowaniu zasiłków ponad okres 26 tygodni gwarantowany przez stany. Pomoc federalna ma się skończyć w listopadzie. Miała się skończyć już w czerwcu, ale po batalii w Kongresie, w której Republikanie argumentowali, że pomocy nie powinno się finansować deficytem, parlament wydłużył ten okres.

W 2009 r. Kongres przegłosował ustawę, która zwalnia kwotę 2,4 tys. dolarów z federalnego podatku dochodowego. W zeszłym miesiącu urząd statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w 2009 r. wskaźnik ubóstwa wzrósł do 14,3 proc. - najwyższego poziomu od 15 lat.

Poza milionerami, wśród beneficjentów zasiłku na łączną kwotę 52,8 mln dolarów znalazło się także 8,011 tys. gospodarstw domowych, których dochód mieścił się w przedziale 500 tys. – 1 mln dolarów.

W 2007 r. ubiegających się o zasiłek milionerów było tak niewielu, że IRS odmówił publikacji tego rodzaju danych w obawie, że będzie można domyśleć się o kogo chodzi. W 2006 r. zasiłek otrzymało 2 tys. gospodarstw domowych z dochodem przekraczającym 2 mln dolarów, w tym 15 których dochód przekroczył 10 mln dolarów.

Społeczność

1917 rev