Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 86 gości.

Egipt: Zamach na kościół i starcia chrześcijan z muzułmanami

egipt_zamach_afp_550.jpeg

W nocy z piątku na sobotę w koptyjskim kościele Wszystkich Świętych w Aleksandrii doszło do brutalnego zamachu. Zdetonowany w kościele wybuch zabił 21 osób oraz zranił 100 osób w wypełnionym tłumem prawie tysiąca osób gmachu którzy uczestniczyli w noworocznym nabożeństwie. Po wybuchu kościół stanął w płomieniach.
 
Po zamachu na ulice Kairu wyszło kilkuset Koptów, którzy starli się z policjantami i muzułamanami, wg. niektórych relacji mieli też zaatakować jeden z meczetów. Policja do ich rozproszenia użyła gumowej amunicji i gazów łzawiących.
 
W sobotę pogrzeb zabitych w zamachu skończył się sponatniczną demonstracją 5 tysięcy Koptów którzy skandowali hasła przeciwko muzułmanom i rządowi Hosniego Mubarraka.
 
W telwizyjnym orędziu prezydent Egiptu potępił akty terroru, którymi obarczył "czynniki zewnętrzne" a mianowicie Al-kaidę i wezwał chrześcijan i muzułmanów do jedności i przestrzegł przed groźbą wojny domowej. Zapowiedział rozprawę z islamskimi fundamentalistami podobną do tej jaka miała miejsce w latach 90 po tym jak w 1997 w Tebach na placu przed Świątynią Hatszepsut doszło do zamachu islamskich terrorystów którzy ogniem z karabinów maszynowych zabili 58 turystów i 4 Egipcjan, na parę lat podcinając najbardziej dochodową gałąź egipskiej gospodarki- turystykę.

Społeczność

jednolity front