Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Włodzimierz Lenin: Przemówienie do czerwonoarmistów odjeżdżających na front polski

1920_na_polski_front.jpg

PRZEMOWIENIE   DO CZERWONOARMISTOW
ODJEŻDŻAJĄCYCH    NA   FRONT   POLSKI
5  MAJA  1920 r.
                                              
 
 

            Towarzysze! Wiecie, że polscy obszarnicy i kapitaliści, podżegani przez Ententę, narzucili nam nową wojnę. Pa­miętajcie, towarzysze, że z polskimi chłopami i robotnikami nie jesteśmy poróżnieni, że niepodległość Polski i polską republikę ludową uznawaliśmy i uznajemy.
 
 
Proponowaliśmy Polsce pokój na warunkach nienaruszalności jej gra­nic, mimo, że granice te sięgały o wiele dalej niż ludność rdzennie polska. Godziliśmy się na wszystkie ustępstwa i niech każdy z was pamięta o tym na froncie. Niech wasze postępowanie w stosunku do Polaków udowodni tam, że jesteście żołnierzami republiki robotniczo-chłopskiej, że idziecie do nich nie jako ciemięzcy, lecz jako wyzwoliciele.
 
 
Teraz kiedy panowie polscy, wbrew naszym dążeniom, zawarli sojusz z Petlurą, kiedy przeszli do ofensywy, kiedy zbliżają się do Kijowa, a prasa zagraniczna rozpowszechnia pogłoski, że zdobyli już Kijów — co jest wierutnym kłamstwem, gdyż wczoraj jeszcze rozmawiałem przez bezpośrednią linię z przebywającym w Kijowie F. Konem — teraz mówimy: towarzysze, potrafiliśmy dać odprawę straszniejszemu wrogowi, potrafiliśmy pokonać własnych obszarników i kapitalistów — pokonamy również polskich obszarników i kapitalistów!
 
 
Powinniśmy wszyscy złożyć tu dzisiaj przysięgę, złożyć uroczyste przyrzeczenie, że staniemy wszyscy jak jeden mąż, żeby nie dopuścić do zwycięstwa ich panów i kapitalistów.
 

Niech żyją chłopi i robotnicy, niepodległej republiki polskiej!
 

Precz z polskimi panami, obszarnikami i kapitalistami! Niech żyje Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona!
 
 
 
 
Źródło: W.I.Lenin, Dzieła Wszystkie, tom 41

Portret użytkownika Movsar
 #

Ulianow był terrorystą, który wymordował miliony ludzi. Lewica powinna odciąć się od tego bydlaka, podobnie jak odcięła się w większości od Dżughaszwilego.

 
Portret użytkownika Samuel
 #

Czy Kolega wogóle wie co mówi? Jakie miliony?

 
Portret użytkownika tres
 #

Radzilibyśmy na przyszłość trochę więcej krytycyzmu wobec burżuazyjnej propagandy, albo zmienić stronę na pomponik.pl

Nazywanie Lenina terrorystą zresztą jest nie tyle kwestią ideologicznego zaślepienia ale zwyczajnej głupoty. Każdy kto zna historię wie, że Lenin potępiał indywidualny terroryzm.

Sam zresztą nieomal nie stał się ofiarą zamachu na swoje życie.

 
Portret użytkownika cuatro
 #

Jakiś prowokator, który gdzieś naczytał się bzdur napisanych przez prawicowców i pisze teraz swoje wypociny aby zwrócić na siebie uwagę nie mając pojęcia nawet co pisze.

 
Portret użytkownika JACEK
 #

Widzę że "towarzysze komunisci" maja naprawdę nieźle zryte umysły.Poparcie wsród Polaków dla czerwonej bandy w 1920r było tak duże jak poparcie dla was w chwili obecne-MARGINES .pROPAGANDA PRL z garstki oszołomów z 20r typu Dzierzyński zrobiła masowy ruch -kolejna bzdura.Dzieci zajmijcie się czymś poważnym.

 
Portret użytkownika cinco
 #

A "towarzysz JACEK" ma jakieś argumenty, materiały - cokolwiek - czy zamierza tylko bezmyślnie atakować?

 
Portret użytkownika młodotrockista
 #

Do "Towarzysza" Jacka
 
Bezmyślny atak raczej nie sprawi, że zmienimy zdanie czyż nie? Nawet zakładając, że mógłbyś przekonać nas do jakiejś bzdury zasłyszanej w mediach - w ten sposób tego nie zrobisz. Więc jeśli chodzi o retorykę, popracuj jeszcze trochę nad sobą to może prowokowanie znienawidzonego "marginesu" (który w latach 1850-1920 utworzył największy na świecie masowy ruch społeczny) nie będzie dostarczało ci tyle frajdy. Już lepiej wyżyłbyś się na siłowni, zresztą tacy jak ty wolą bezmyślnie napier*alać w worek niż usiąść i pomyśleć nad niezbitymi jak dotąd argumentami, które przedstawiamy.
Pod względem merytorycznym zaś (czyli zawartość twojego posta, w razie gdybyś nie wiedział co to znaczy) popraw trochę swoją argumentacje. Zaśliniałe wkurzenie i wymachiwanie słowami typu "propaganda", "czerwona banda" czy "oszołomy" raczej nie pokaże nam twojego stanowiska wobec pewnych spraw, raczej udowodni, że jesteś niepoważny, niedojrzały i przede wszystkim - nie na tyle inteligentny żeby normalnie z nami porozmawiać.

 
Portret użytkownika eunapios
 #

Nasz Jacek-Placek znowu w akcji? Drogi Jacku, Twoje "intelektualne" wynurzenia przypominają mi styl IPN-owskich propagandzistów, którzy krytykują ZSRR za pakt Ribbentrop - Mołotow, a jednocześnie żałują, że nie zostal zawarty pakt Ribbentrop-Beck.

 
Portret użytkownika JACEK
 #

TOWARZYSZE !!
Jak to sie stało że "masowe poparcie" Sowietów wsród Polaków w 1920r doprowadziło do ich przegranej.Argumenty w stosunko do was nie maja sensu.Trudno was przekonac bo wasza "WIARA" jest nezłomna.System który tak wielbicie nigdzie nie przetrwał dłużej aniżeli ludzkie życie.Jest on sprzeczny z naturą ludzką.Ekonomia socjalistyczna ,komunistyczna czy jak to wynaturzenie zwał jest niesprawiedliwy i niezgodny z matematyką.Kierunek jaki wasz system "idealny" i wszędzie  zawsze obierał to dyktatura.Zabija on naturalne cechy ludzkie -inicjatywa i róznorodność,a tworzy degenerację i mierność,szarość.Sytem Sowiecki rozpadł się z przyczyn ekonomicznych ale i społecznych .Nie dawał cienia szansy na rozwój .Nie zamierzam was zmieniać ,brdzo dobrze że istniejecie.Jesteście wzorem -wzorem negatywnym.Pomomo faktów
czyli posiadania na swoim koncie najwiekszej liczby masowych morderst ,głodu nadal istnieje MAŁA GRUPA "wiernych" ideologii.Myśl lewicowa jest jak opryszczka -pojawia się zawsze gdy organizm słabnie.Zdrowe organizmy łatwo sobie radzą z ta chorobą.
 
Bawcie się dobrze.Wiem że zostaniecie na marginesie zycia społecznego w naszym kraju i że dobrowolnie Polska nigdy nie wróci do  socjalizmu czy jak to COŚ sie zwało.
PS Na facebook macie ogromne poparcie :)-jak sowieci w 1920.

 
Portret użytkownika uno
 #

[Jak to sie stało że "masowe poparcie" Sowietów wsród Polaków w 1920r doprowadziło do ich przegranej]
 
Masowość to pewna przesada. O przegranej zdecydowały względy wojskowe: pozostanie armii konnej Budionnego pod Lwowem i odsłonięcie lewej flanki Tuchaczewskiego oraz przewaga materiałowa Polski, uzyskana dzięki dostawom broni i zaopatrzenia z Francji. Francuzi bardzo chcieli spacyfikować komunizm - wysłali wojska bezpośrednio do Rosji i nakłoniki Rumunów do agresji na Węgierską Republikę Rad, a do Polski słali zaopatrzenie m.in czołgi.
 
[Jest on sprzeczny z naturą ludzką.]
 
Nie  jest sprzeczny z naturą ludzką. Egalitarne i solidarne społeczeństwa wolnych wytwórców (myśliwych) funkcjonowały na etapie wspólnoty pierwotnej. To przejście do gospodarki rolniczej zapoczątkowało wyłanianie się warstw i klas uprzywilejowanych, żyjących z wyzysku niewolników/chłopów pańszczyźnianych/ robotników .
 
[Ekonomia socjalistyczna ,komunistyczna czy jak to wynaturzenie zwał jest niesprawiedliwy i niezgodny z matematyką.]
 
Jest sprawiedliwy, bo broni interesów większości społeczeństwa przed chciwością wyzyskiwaczy. Jest zgodny z matematyką. To kapitalizm ma problem z matematyką p- patrz kredytowa bańka spekulacyjna i bankructwo systemu w skali globalnej.
 
[Kierunek jaki wasz system "idealny" i wszędzie  zawsze obierał to dyktatura.]
 
Nie zawsze. W Hiszpanii wybrał demokrację i został obalony przez faszystowski pucz generała Franco - twój ukochany system nie cofa się przed wprowadzeniem dyktatury dla obrony interesów złodziei –kapitalistów.  Taką dyktaturą chroniącą kapitalistów przed rewolucją był też reżim Mussoliniego we Włoszech i Hitlera w Niemczech. W Chile radykalna lewica  doszła do władzy w demokratycznych wyborach i została wymordowana przez faszystowskiego puczystę Pinocheta, który z błogosławieństwem USA również ustanowił na wiele lat dyktaturę. Tak to jest, że kiedy komuniści biorą władzę z woli społeczeństwa, to stary porządek nie waha się wysyłać obcych wojsk i popierać zamachów stanu, byle tylko zdławić państwo robotników i chłopów.
 
[Zabija on naturalne cechy ludzkie -inicjatywa i róznorodność, a tworzy degenerację i mierność, szarość.]
 
Nieczego z tych rzeczy nie robi. W kapitalizmie, życie niedożywionych dzieci (w państwie Tuska wg. różnych danych70-700 tys.) bezrobotnych, bezdomnych jest znacznie bardziej mierne, szare i zdegenerowane niż w małej stabilizacji PRL, gdzie na tego typu koloryt społeczny istotnie nie pozwalano.
 
[Sytem Sowiecki rozpadł się z przyczyn ekonomicznych ale i społecznych]
 
Pełna zgoda. Nomenklatura odebrała władze klasie robotniczej a potem postanowiła się uwłaszczyć restaurując kapitalizm. Kto dzisiaj kręci biznesami w byłych demoludach? Ludzie dawnej nomenklatury i służb specjalnych.
 
[Nie dawał cienia szansy na rozwój]
 
No jasne. Odbudowa kraju po wojnie, industrializacja (zmiana struktury gospodarczej z kraju rolniczego na przemysłowo-rolniczy), likwidacja analfabetyzmu, elektryfikacja, likwidacja bezrobocia, bezpłatna edukcja i służba zdrowia - normalnie żadnych szans na rozwój. Nie to co teraz.
 
[Polska nigdy nie wróci do  socjalizm]
 
Polska wróci do socjalizmu i to szybciej niż ci się wydaje, bo socjalizm jest piękny, mądry i dobry - nie to co ten twój zbrodniczy kapitalizm.

 
Portret użytkownika eunapios
 #

Jacku, wiem dobrze, że odróżnienie trockizmu od stalinizmu przekracza intelektualne zdolności prawicy, dlatego wyjaśniam: nikt w takim stopniu jak trockiści nie doświadczył stalinowsiego terroru, nikt tak stanowczo się nie przeciwstawiał stalinizmowi, jak trockiści, nikt wcześniej i lepiej niż Trocki nie zanalizował i nie opisał genezy stalinizmu. Poczytaj trochę, Jacku i dopiero potem komentuj, nie odwrotnie... 
PS. Za kilka dni rocznica Zamachu Majowego - puczu wojskowego piłsudczyków, w którym zginęło znacznie więcej ludzi biż we wszystkich buntach społecznych z czasów PRL razem wziętych.

 

Społeczność

CAPITALIST