Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

„Władza Rad” na ulicach Berlina (film)

LL10.JPG

Dziewięćdziesiąt dwa lat temu, 15 stycznia 1919 roku, Karol Liebknecht i Róża Luksemburg zostali brutalnie zamordowani.
 
W grudniu 1918 r. powołano Komunistyczną Partie Niemiec. Karol Liebknecht wywołuje 6 stycznia tzw. Powstanie Śpartakusowców, wbrew stanowisku Luksemburg. Ta jednak w geście solidarności nie odwraca się do niego plecami lecz aktywnie wspiera mimo swego krytycznego stanowiska. Powstanie zostało stłumione, partia faktycznie musiała zejść do podziemia. To był koniec nadziei na rychłe zmiany...

Tymczasem za głowę Luksemburg i Liebknechta niemiecka Socjaldemokracja wyznaczyła 100.000 marek. Nie miała własnych sił zbrojnych dlatego posłużyła się Freikorpsem. Były to formacje ochotnicze, które postanowiły toczyć wojnę na własną rękę i były finansowane przez zamożnych przemysłowców niemieckich.

See video

 
Luksemburg i Liebknecht zostali aresztowani 15 stycznia 1919 roku na mocy decyzji samozwańczego sądu kapturowego oficerów Freikorpsu . Zostali przetransportowani do sztabu generalnego Freikorpsu mieszczącego się w hotelu Eden. Luksemburg podobnie jak Liebknecht zginęła kilka godzin później. Została wywleczona z hotelu gdzie przed wyjściem uderzoną ją kolbą karabinu, następnie została zastrzelona w samochodzie a jej ciało wrzucono do kanału skąd zostało wyłowione dopiero 31 maja.
 
Ich mogiła znajduje się w Berlinie. Co roku z tej okazji wielu ludzi związanych z radykalną lewicą „pielgrzymuje” na ich grób.

Społeczność

future2