Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Tusk, cięcia i opór

Protest górników "Sierpnia 80" 18 lutego 2011

Rewolucja w Egipcie jest tak historycznym wydarzeniem, że w programach informacyjnych nawet wiadomości o Smoleńsku zostały przesunięte na dalszy plan.

Jednak jedno pozostaje niezmienione – widz nie dowiaduje się o prawdziwej sytuacji w Polsce.

Oto kolejne przykłady:

Zredukowanie urlopów

W marcu 2010 r. minister edukacji Katarzyna Hall powołała Zespół Opiniodawczo-Doradczy do spraw statusu zawodowego nauczycieli. Teraz wiemy do czego on służy. Jedna z propozycji zmian w Karcie Nauczyciela ogłoszona na końcu stycznia dotyczy zredukowania urlopów. Zamiast 78 dni roboczych urlopu w roku dla nauczycieli ma być jedynie 52.

Kredyty na życie

* 17 proc. rodzin przeznacza na stałe płatności oraz raty kredytów lub pożyczek, ponad 50 proc. swoich dochodów - wynika z badań TNS OBOP i Krajowego Rejestru Długów opublikowanych w styczniu. Z tytułu kredytów gotówkowych i ratalnych zaległości ze spłatą liczą ponad 20,6 mld zł. Jakie wydatki są finansowane przez te pożyczki i kredyty? Najczęściej (36%) idą na życie, a tylko 3% na wakacje.

Minimalna płaca

Co trzeci pracownik zarabia równowartość płacy minimalnej (w tym roku wynosi ona 1386 zł ) – według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opublikowanych w styczniu.

Giełdowe emerytury

Otwarte Fundusze Emerytalne posiadają kilkanaście procent akcji wszystkich giełdowych spółek i taki sam udział w obrotach na warszawskim parkiecie. Oto dlaczego czołowy neoliberał RP, Leszek Balcerowicz, tak się troszczy o OFE. Tłumaczy to też, dlaczego rząd tak połowicznie podchodzi do zmian w OFE. Cała struktura sprywatyzowanych emerytur OFE powinna być zdemontowana – emerytury powinny być państwowe i znacznie wyższe.

Kolej

Rządowa obsesja na punkcie autostrad i dróg ekspresowych niszczy system kolejowy. 25 stycznia Tusk ogłosił decyzję rządu, że blisko pięć miliardów złotych zaoszczędzone przez kolej będzie przekazane na budowę dróg ekspresowych S3 i S17. Zamiast poprawić tran­- sport kolejowy, rząd trwa przy swojej polityce niedofinansowania oraz komer­cja- lizacji i prywatyzacji - która doprowadziła ostatnio do koszmarnego chaosu.

Śmierć w pracy

W “zielonej wyspie” Tuska pogoń za zyskiem jest ważniejszy niż ludzkie życie, nawet w rentownych sektorach gospodarki. W 2010 r. w polskim górnictwie zginęły 24 osoby, w tym 15 w kopalniach węgla kamiennego, osiem w kopalniach rud miedzi, a jedna w górnictwie nafty i gazu. Rok wcześniej śmiertelnych ofiar górniczej pracy było 38, z czego 36 w kopalniach węgla. W tym roku już zginęło sześć osób w górnictwie, pięć w kopalniach węgla kamiennego! To stan z dnia 26 stycznia, kiedy zginął 23-letni górnik w kopalni Murcki-Staszic należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.

Opór

Fakt, że nie ma wielkich walk w tej chwili w Polsce, nie powinien być odczytany jako znak zgody na istniejący stan rzeczy. Przykłady Tunezji i Egiptu pokazują, że nawet kiedy wydaje się, że jest spokojnie, może dojść do masowych wystąpień.

Masowy opór powstanie też w Polsce, tego możemy być pewni. Istnienie silnej radykalnej lewicy przyspieszy proces jego powstania. Antykapitaliści powinni więc teraz organizować zjed­- no­czone kampanie wokół ochrony służby zdrowia i oświaty przed atakami rządowymi, wspierać strajkujących pracowników również w pojedynczych zakładach oraz skonstruować sojusz wyborczy, oparty na aktywnym sprzeciwie wobec polityki cięć.

Tekst ukazał się w lutowym numerze miesięcznika "Pracownicza Demokracja"

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks