Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Rośnie rozwarstwienie społeczne w Polsce

Rozwarstwienie społeczeństwa

Jak donosi portal Lewica.pl według Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce rośnie rozwarstwienie społeczne.

Okazuje się bowiem, że ci, którzy niedawno deklarowali poprawę własnej sytuacji finansowej obecnie również wydają się być z niej zadowoleni; natomiast ta część społeczeństwa, która twierdziła, iż jej stan finansów się pogarsza, wpada w coraz większe tarapaty. Jeszcze trzy miesiące temu 60 procent Polaków oceniło, że spłacają swoje długi bez problemowo. Teraz grupa takich wzrosła do 66 procent, z czego 31 proc. deklaruje, że jest w stanie odłożyć coś na przyszłość, a 3,5 proc., że "odkłada dużo".

Z drugiej strony, mamy grupę nadmiernie zadłużonych Polaków, których sytuacja nie poprawia się, a nawet pogarsza. Obecnie osoby, które twierdzą, że mają duże trudności ze spłatą długów, stanowią około 12 proc. populacji - twierdzi dyrektor generalny KPF Andrzej Roter. W ciągu minionego kwartału w gronie tym szczególnie niepokojąco wzrósł odsetek osób, które twierdzą, że niebawem zaprzestaną całkowicie spłaty swoich zobowiązań: z 0,4 do 3,1 proc.

Tendencję tę potwierdzają także inne badania. Według opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej "InfoMonitor" raportu "InfoDług" wynika, że przeterminowane długi Polaków w listopadzie przekroczyły już wartość 25 mld zł i tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy zwiększyły się o przeszło 14 proc. Prawie 2 mln Polaków ma problemy z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań.

Społeczność

front