Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Nigeria: trzy osoby zabite na wiecu partyjnym

Zamachy bombowe w Nigerii

Podczas wiecu nigeryjskiej partii rządzącej w stanie Niger wybuchła w czwartek bomba przez co zginęły 3 osoby, a 21 zostało rannych - poinformował portal Onet.pl.

W zasobnej w ropę Nigerii zbliżają się wybory prezydenckie i parlamentarne oraz wybory gubernatorów stanowych.

Bomba została rzucona z szybko jadącego samochodu i upadła koło kobiety, która miała swoje stoisko z towarem blisko wiecu poparcia dla obecnego gubernatora z ramienia Ludowej Partii Demokratycznej (PDP) Babangidy Aliyu - podał rzecznik policji. Sam Aliyu nie został ranny.

W czasie wiecu poparcia dla Aliyu w Suleija, w innym mieście odbywał się wiec poparcia dla byłego wojskowego dyktatora Muhammadu Buhariego, który kandyduje na prezydenta z ramienia Kongresu na rzecz Postępowej Zmiany.

Jak pisze agencja Reutera Ludowa Partia Demokratyczna dominuje od czasu powstania demokratycznej republiki w 1999 roku w Nigerii. Wszystko dzięki temu, iż członkami partii są członkowie elit biznesowych i politycznych kraju. Ale w ostatnich latach poparcie dla opozycji wzrasta, kiedy potwierdzono sfałszowanie wyników wyborczych. Społeczeństwo ma też dość korupcji, biurokracji oraz złego zarządzania państwem.

Elementem wyborów w Nigerii nadal jest przemoc. Poprzednie wybory odbywały się w terrorze. Dokonano morderstw politycznych oraz zastraszano polityków, którzy zyskiwali popularność wśród społeczeństwa. W tym roku usiłowano zabić za pomocą bomby kandydata na gubernatora w delcie Nigru, a radykalna sekta islamska przyznała się do zabójstwa kandydata na północnym wschodzie kraju.

Społeczność

jednolity front