Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

1 maja na świecie

1 maja w Londynie

Wielotysięczne tłumy na pierwszomajowych pochodach w wielu krajach Europy, Azji i na Kubie. Jedni żądali wyższych płac i równych praw, inni czcili komunistycznych przywódców. W Turcji doszło do ostrych strać z policją.

W Stambule policja zatrzymała ponad 500 uczestników pierwszomajowych manifestacji, osiem osób odniosło lekkie obrażenia. Funkcjonariusze interweniowali przy użyciu gazów łzawiących i armatek wodnych.

Kilka dni przed świętem 1 Maja władze ostrzegały, że wszelkie próby manifestowania na placu Taksima - newralgicznym miejscu w europejskiej części miasta - będą udaremnione. Ten plac ma w Turcji znaczenie symboliczne, gdyż 1 maja 1977 roku w starciach z policją zginęło tu co najmniej 34 manifestujących.

Setki policjantów blokowały w czwartek dostępu do placu, siłą odpierając grupy manifestantów.

Większość starć miała miejsce w centralnej dzielnicy Stambułu - Sisli pod siedzibą lewicowej Konfederacji Postępowych Robotniczych Związków Zawodowych Turcji, gdzie gromadzili się demonstrujący przed wymarszem w kierunku placu Taksima.

Marsz przeciwko neonazistom

Również w Niemczech policja zaangażowała się w pierwszomajowe manifestacje. Wszystko po to, by uniknąć starć między demonstrującymi w Norymberdze członkami neonazistowskiej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec a ich przeciwnikami.

Kilkutysięczne grupy były oddzielone barierkami, a policja oceniła demonstracja jako spokojne.

Komunistyczne wiece na Kubie...

Setki tysięcy Kubańczyków niosły portrety nowego szefa państwa - prezydent Kuby Raula Castro i jego brata, ojca rewolucji kubańskiej Fidela Castro w defiladzie pierwszomajowej w Hawanie.

Uśmiechnięty Raul Castro, w generalskim mundurze, stał na trybunie na placu Rewolucji i pozdrawiał rodaków ręką.

Tegoroczna defilada pierwszomajowa jest drugą z kolei, w której nie uczestniczy Fidel Castro. W lutym bieżącego roku przekazał on władzę bratu z przyczyn zdrowotnych.

...i w Rosji

Równie tłoczno było na manifestacjach pierwszomajowych na wschodzie Europy. Około 10-12 tys. sympatyków Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i innych ugrupowań lewicowych wyszło w czwartek na ulice Moskwy, aby uczcić przypadające w tym dniu Święto Pracy.

Komuniści wyruszyli sprzed pomnika Włodzimierza Lenina na Placu Kałuskim, nieopodal Parku Kultury i Wypoczynku im. Maksima Gorkiego, i przeszli na plac Teatralny, gdzie przed pomnikiem Karola Marksa wzięli udział w tradycyjnym wiecu. Nad tłumem powiewały setki czerwonych sztandarów. Orkiestra grała marsze z czasów ZSRR. Uczestnicy nieśli portrety Lenina, Józefa Stalina i Ernesto Che Guevary.

Swoje manifestacje pierwszomajowe przeprowadziły też inne partie polityczne, w tym opozycyjne Jabłoko oraz prokremlowskie - Jedna Rosja i Sprawiedliwa Rosja.

Jedna Rosja wystąpiła wspólnie z oficjalną Federacją Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR). W ich pochodzie, który przeszedł ulicą Twerską - sprzed Dworca Białoruskiego na Plac Twerski, gdzie mieści się urząd burmistrza - wzięło udział ok. 20 tys. osób. Wielu uczestników - jak relacjonowały rosyjskie media - przyszło na tę demonstrację pod groźbą utraty premii bądź wręcz zwolnienia z pracy. Manifestacja zakończyła się uchwaleniem rezolucji, popierającej politykę socjalną i gospodarczą władz.

Własny pochód zorganizowali również skrajni nacjonaliści, skupieni w Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNI) i Sojuszu Słowiańskim (SS). Pod hasłem "Rosja dla Rosjan!" uczestniczyło w nim ok. 600-800 osób.

Wenezuela

W Wenezueli socjalistyczny prezydent Hugo Chávez zadeklarował społeczeństwu, że bezrobocie w kraju zmniejszy się w ciągu najbliższych 8 lat. Obiecał utworzenie 3,5 miliona nowych miejsc pracy, jeśli zostanie wybrany na kolejną kadencję. Obietnicę tę złożył przed tłumem uczestników demonstracji pierwszomajowej w Caracas, która była jedną z największych manifestacji w kraju w ostatnich latach.

Grecja

W stolicy kraju, Atenach, tysiące osób wzięło udział w demonstracji zorganizowanej przez związki zawodowe, która przeszła przez centralną ulicę miasta, Syntagma. Głównym hasłem pierwszomajowego pochodu był sprzeciw wobec podjętych przez grecki rząd cięć socjalnych, które mają umożliwić otrzymanie pomocy międzynarodowej dla zbankrutowanego państwa.

Społeczność

UPA