Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 78 gości.

Francja: Olivier Besancenot nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich

Olivier Besancenot

Portal Lewica.pl informuje, że założyciel francuskiej trockistowskiej Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau parti anticapitaliste, NPA) Olivier Besancenot oświadczył, iż nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W liście otwartym określił swą decyzję jako polityczną za którą bierze odpowiedzialność. "Już przed kilkoma laty wyraźnie stwierdziłem, że nie liczę na to, aby mieć abonament na wybory prezydenckie, ponieważ nie zamierzam być wiecznym kandydatem skrajnej lewicy" - pisze w swym liście Besancenot. Jednocześnie deklaruje, iż jest gotów w 100 procentach poświęcić się swojej partii w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Olivier Besancenot dwukrotnie kandydował na prezydenta z ramienia trockistowskiej Komunistycznej Ligi Rewolucyjnej (Ligue communiste révolutionnaire, LCR). W 2002 r., mając zaledwie 28 lat, uzyskał 4.25 proc. głosów, a w roku 2007 - 4,08 proc. Wówczas głosowało na niego prawie 1,5 miliona wyborców.

W 2009 roku był jednym z założycieli Nowej Partii Antykapitalistycznej. Inicjatorami utworzenia nowej partii byli działacze LCR, jednakże - jak powiedział Besancenot - "NPA nie jest partią wyłącznie trockistowską, lecz opiera się na tradycjach rewolucyjnych, marksistowskich i wolnościowych". Besancenot został liderem pełniąc oficjalnie funkcję rzecznika. Z przewodnictwa partii zrezygnował w marcu br. Deklarując pragnienie odnowy partii oświadczył, że nie będzie się ubiegał o to stanowisko. Komitet Polityczny desygnował dwie nowe rzeczniczki: nauczycielkę w liceum Myriam Martin i pracownicę techniczną w przemyśle chemicznym Christine Poupin.

NPA wystawiła własne listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, zdobywając 4,88 proc. głosów, co nie wystarczało do uzyskania mandatów w PE. Lepszy wynik osiągnął Front Lewicy (Front de gauche), w skład którego weszła Francuska Partia Komunistyczna (Parti communiste français) oraz Partia Lewicy (Parti de gauche) utworzona przez lewicowych dysydentów z Partii Socjalistycznej (Parti socialiste). Front zdobył 6,47 proc. głosów i 5 mandatów. W tegorocznych wyborach municypalnych 15 samodzielnych list NPA uzyskało 2,85 proc. głosów, a Besancenot, startujący w okręgu Île-de-France, 3,13 proc. W trzech okręgach NPA wystawiła swoich kandydatów na listach Front Lewicy. W okręgu Limousin w drugiej turze Front zdobył 19,1 proc. głosów, a dwóch przedstawicieli NPA zostało wybranych do lokalnego samorządu.

Społeczność

front