Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

W Płocku odbyła się pikieta w obronie pracowników marketów

Pikieta w Płocku 21.05.2011

Kilku przedstawicieli Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" protestowało w sobotę 21 maja wczesnym popołudniem pod marketem Tesco na ulicy Chopina w Płocku. Był to kolejny protest w ramach ogólnopolskiej kampanii w obronie pracowników marketów.
 
 
Ma ona na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzenia dla pracowników sklepów wielkopowierzchniowych, zawarcie układów zbiorowych pracy i zwiększenie zatrudnienia. Jak podkreślali, szczególny nacisk kładą na drastyczne niedobory kadrowe. 
 
Tesco masowo zwalnia pracowników, a obowiązki przerzuca na osoby jeszcze pracujące. W dodatku wprowadziło tempo skanowania produktów na kasach: od 1,4 tys. do 1,6 tys. produktów na godzinę pracy kasjerki - co ma oznaczać, że kasjerka ma średnio dwie sekundy na skanowanie jednego produktu.
 
 
- "Proszę spojrzeć: kilka kas, a tylko jedna kasjerka" - zachęcała Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca "Sierpnia 80" w Tesco, która przybyła do Płocka z Tychów.
 
 
Jak powiedziała Fornalczyk przybyłym na miejsce przedstawicielom mediów -  "Nie przyjechaliśmy tu, by krzyczeć i awanturować się, lecz postawić na politykę informacyjną. Co oznacza rozdawanie prasy związkowej z opisem sytuacji pracowników marketów i namawianie klientów, by spokojnie pakowali swoje zakupy, w ten sposób zapobiegając nienormalnym normom tempa skanowania".
 
 
Klienci marketu z zainteresowaniem podchodzili do pikietujących i chętnie brali rozdawaną przez nich prasę związkową. Rozdano kilkaset egzemplarzy "Kuriera Związkowego".

Społeczność

Ochotnik