Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Rosja: Policja rozpędziła manifestację opozycjonistów w Moskwie

Policja rozpędziła manifestację radykalnej opozycji

Siły specjalne policji OMON rozpędziły stronników prawicowo-nacjonalistycznej partii Inna Rosja i Frontu Lewicowego, którzy we wtorek na Placu Triumfalnym w Moskwie próbowali zorganizować manifestację w obronie prawa do zgromadzeń.

Co najmniej 30 osób zostało zatrzymanych, w tym liderzy Innej Rosji i Frontu Lewicowego - narodowiec Eduard Limonow i Siergiej Udalcow. Wśród zatrzymanych jest też jeden z przywódców neoliberalnego ruchu Solidarność Ilja Jaszyn.

Organizatorzy akcji nie mieli zgody stołecznych władz na jej przeprowadzenie. W demonstracji zamierzało wziąć udział około 150-200 osób.

Trzon niezarejestrowanej Innej Rosji stanowią aktywiści zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB). Z kolei Front Lewicowy to dawna radykalna Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM).

Oba ugrupowania próbują kontynuować Strategię 31, to znaczy tradycję organizowania w ostatnim dniu każdego miesiąca liczącego 31 dni manifestacji w obronie zapisanego w artykule 31 konstytucji Federacji Rosyjskiej prawa do zgromadzeń. Akcje takie w latach 2009-2010 organizował szerszy blok formacji opozycyjnych i organizacji pozarządowych.

W Moskwie opozycjoniści tradycyjnie próbowali się gromadzić na Placu Triumfalnym. Do października 2010 roku władze nie wyrażały zgody na te demonstracje i wysyłały przeciwko manifestantom OMON, który za każdym razem brutalnie rozprawiał się z protestującymi, zatrzymując po kilkadziesiąt lub nawet sto kilkadziesiąt osób.

Społeczność

UPA