Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 107 gości.

Grecja: Rozpoczął się 48-godzinny strajk generalny

Transparent PAME na Akropolu czerwiec 2011

Rozpoczął się 48-godzinny strajk, przygotowany przez greckie związki zawodowe które sprzeciwiają się rządowemu planowi, który ma przynieść 28 miliardów euro oszczędności w latach 2012-2015, a także 50 miliardów euro z prywatyzacji.

Przyjęcia okrojonego o prawie 30 miliardów euro projektu budżetu na lata 2012-2015 żąda Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To warunek do wypłacenia Atenom kolejnej transzy kredytu w wysokości 12 miliardów euro. Premier Grecji Jeorjos Papandreu wezwał wszystkie partie do poparcia rządowego planu oszczędnościowego. Liczy, że uda mu się nakłonić parlamentarzystów na reformy, które zapobiegną bankructwu tego kraju i otworzą drogę do wypłacenia kolejnej transzy z ubiegłorocznego pakietu pomocowego, który wynosi w sumie 110 miliardów euro. Nie wiadomo jednak, czy uda się w parlamencie przegłosować niepopularny w społeczeństwie plan, bowiem rządzący socjaliści z partii Pasok mają 155-osobową większość w 300-osobowym parlamencie, ale dwóch parlamentarzystów z Pasok nie chce poprzeć nowych przepisów. Jeśli posłowie uchwalą w środę plan oszczędnościowy, dzień później zmiany wejdą w życie.

Plan oszczędnościowy zawiera między innymi wzrost podatku drogowego, na rzecz walki z bezrobociem, VAT-u na usługi gastronomiczne z 13 do 23 procent, akcyzy na alkohol i papierosy o 25 procent. Projekt tworzy nowy podatek dla emerytów poniżej 60 roku życia, a także wydłuża tydzień pracy dla administracji publicznej z 37,5 do 40 godzin. Według wyliczeń ekonomistów, przeciętny Grek straci na zmianach ponad 2 tysiące euro rocznie.

Oszczędności greckiemu rządowi ma także przynieść prywatyzacja, która powinna dać około 50 miliardów euro do 2015 roku. Pod młotek pójdą lotniska, koleje, porty, grecka telekomunikacja, a także banki, wodociągi, poczta.

W przeddzień strajku działacze federacji związkowej PAME zaznaczyli swoją obecność symboliczną okupacją Akropolu, wywieszając ogromny transparent: "Ludy mają siłę i nigdy się nie poddadzą"

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Ochotnik