Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 60 gości.

Pazerność Kościoła Katolickiego - parafia z Poznania domaga się 7 milionów złotych odszkodowania za grunty

Kościół katolicki

/ PAP

"Gazeta Wyborcza": Poznańska parafia domaga się w sądzie 7 mln zł odszkodowania za odebrane w PRL działki. Po rozwiązaniu Komisji Majątkowej w całym kraju może być ponad 200 takich pozwów.

Pozew jest pierwszą z takich spraw - potwierdza Krzysztof Jastrzębski z Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje w sądach skarb państwa.

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej domaga się zwrotu czterech działek o powierzchni 7 500 metrów kwadratowych, na których obecnie znajduje się osiedle mieszkalne. Dlatego prawnik parafii proponuje, aby miasto oddało w zamian inne podobne działki o podobnej powierzchni lub zapłaciło odszkodowanie w wysokości 6,9 milionów złotych.

Kościelny majątek do zwrotu. Zapłacimy wszyscy? - podyskutuj w klubie

Ziemia została odebrana parafii w 1985 roku na podstawie decyzji wywłaszczeniowej. Kościół nie otrzymał za nią odszkodowania, mimo że ówczesny proboszcz chciał pójść z władzami na układ i za działki zamierzał uzyskać powiększenie lokalnego cmentarza. Władze się jednak nie zgodziły obiecując wypłatę odszkodowania w późniejszym terminie, co jednak nigdy nie nastąpiło.

Gdy na początku marca tego roku zlikwidowano Komisję Majątkową do rozpatrzenia pozostawało jeszcze 216 spraw, podobno tych najtrudniejszych. I właśnie w takich przypadkach instytucje kościelne mogą dochodzić roszczeń przed sądem.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci