Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 24 gości.

Imperialistyczne bombardowania pozbawią Libijczyków wody pitnej

Libia - Wielka Sztuczna Rzeka

NATO zbombardowało w piątek 22 lipca w mieście Brega fabrykę produkującą rury, wykorzystywane do realizacji gigantycznego projektu Wielkiej Sztucznej Rzeki. Skutki bombardowania mogą się okazać katastrofalne dla wszystkich mieszkańców południowej Libii.

Niedokończony, lecz funkcjonujący już projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki zakłada stworzenie dostępu do słodkiej wody zdatnej do picia oraz systemu irygacyjnego dla ponad 4,5 miliona Libijczyków. Libijski lider Muammar Kaddafi stwierdził, w rozmowie z członkami Rady Bezpieczeństwa, że działania NATO zmierzają do tego by doprowadzić naród libijski do katastrofy humanitarnej. Kaddafi uważa, że projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki (w który zainwestowano miliardy) jest dla wielu Libijczyków jedynym źródłem wody pitnej, a zniszczenie go doprowadzi do „zatrzymania życia w Libii”. Kaddafi zastanawia się również nad charakterem związku fabryki produkującej rury i argumentu o „ochronie ludności cywilnej”, który był i ciągle jest sztandarowym motywem natowskiej operacji.

Unikatowy libijski projekt „Wielkiej Sztucznej Rzeki” doprowadza wodę spod saharyjskiej pustyni w różne cierpiące z powodu permanentnej suszy obszary Libii, które dzięki projektowi stały się terenami rolniczymi i spichlerzami dla swoich regionów. Analitycy przewidują, że kontrola dostępu do wody pitnej nie tylko na Bliskim Wschodzie czy w Afryce Północnej w ciągu najbliższych dziesięcioleci, może być w sensie geostrategicznym bardziej znacząca niż kontrola nad złożami ropy.

http://geopolityka.org/index.php/libia-2011/956-infrastruktura-wielkiej-...

Wielka Sztuczna Rzeka to sieć wodociągów i akweduktów dlugich na 2820 km dostarczających codzienie 6,5 miliona metrów sześciennych wody do pustynnych rejonów Libii. Muammar Kaddafi nazwał ją "Ósmym Cudem Świata"

Społeczność

Lenin 005