Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 71 gości.

Amerykański miliarder: Bogaci powinni płacić większe podatki

Warren Buffett

Jeden z najbogatszych na świecie ludzi Warren Buffett twierdzi, że ludziom bogatszym należy podnieś podatki. Sam jest gotowy płacić większą ilość pieniędzy.

Buffet w poniedziałkowym artykule "New York Timesa" wezwał Kongres do podwyższenia podatków od obywateli o dochodach ponad milion dolarów rocznie, których jest w USA 236 883. Jeszcze większym podatkiem proponuje obłożyć osoby o dochodach powyżej 10 milionów dolarów, których w 2009 r. było w USA 8274.

"Kiedy biedni i członkowie klasy średniej walczą za nas w Afganistanie i kiedy większość Amerykanów ledwo wiąże koniec z końcem, superbogacze nadal otrzymują niezwykłe upusty podatkowe" - czytamy w jego artykule.

Buffett przypomina, że w latach 80. i 90. stawki podatkowe dla najzamożniejszych Amerykanów były znacznie wyższe niż obecnie, a mimo to gospodarka USA stworzyła prawie 40 milionów miejsc pracy. W dekadzie 2000-2010, kiedy podatki obniżono z inicjatywy ówczesnego prezydenta George'a W.Busha i republikańskiego Kongresu, gospodarka niemal przestała tworzyć nowe miejsca pracy. Tym samym zaprzeczył, że wysokie podatki hamują wzrost gospodarczy.

Buffet zapewnił także, że jego koledzy nie będą stawiać żadnych oporów i na pewno zgodzą się na taki krok. "Większość nie będzie miała nic przeciwko temu, żeby płacić więcej w podatkach, szczególnie wtedy, gdy tak wielu ich rodaków naprawdę cierpi (dolegliwości materialne)" - napisał autor.

Prezydent Barack Obama już kilkakrotnie próbował podnieść podatki bogatym, jednak zawsze ulegał Republikanom i rezygnował z przedsięwzięcia.

W czasie kampanii wyborczej Baracka Obamy w 2008 r. Buffett był jednym z jego nieformalnych doradców ekonomicznych.

Portret użytkownika uno
 #

Jest dobrze - nawet amerykańscy multimiliarderzy zaczynają komunizować. To nie pierwszy "lewacki" wyskok tego pana.
Rozgłos zyskała zwłaszcza jego wypowiedź z 2006 r.

[To jest wojna klas społecznych, moja klasa wygrywa, a nie powinna.]

W takiej formie tłumaczono to w Polsce, choć w oryginalnym artykule z New York Times brzmiało tak:

“There’s class warfare, all right, but it’s my class,
the rich class, that’s making war, and we’re winning.”
– Warren Buffett, Chairman and CEO of Berkshire Hathaway

W sumie też nieźle. Zawsze można powiedzieć Balcerowiczowi i jego poplecznikom, że zdaniem Buffeta toczy się wojna klas, a Balcerowicz przy Buffecie to przecież mały pikuś.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front