Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Chorzów: Pikieta pracowników Huty Batory

Huta Batory.jpg

Jak podaje strona Grupy na rzecz Partii Robotniczej. W piątek 19 sierpnia przed siedzibą dyrekcji Huty Batory w Chorzowie odbyła się kolejna pikieta przeciwko przejmowaniu przez agencje pracy tymczasowej pracowników, którym kończą się terminowe umowy o pracę. Uczestniczyło w niej ponad sto osób. W pikiecie uczestniczyli m.in. przedstawiciele "Sierpnia 80" i NSZZ Solidarność

Poprzednia pikieta odbyła się 13 lipca. W ostatni piątek kolejny raz związkowcy wyrazili swoje niezadowolenie, zwłaszcza że sytuacja hutników zatrudnionych na umowy śmieciowe znacznie się pogorszyła.

W czerwcu i w lipcu umowy o pracę nie zostały przedłużone ponad 30 osobom. W sierpniu w takiej sytuacji znalazło się kolejnych kilkudziesięciu pracowników huty.

Stefania Penkała, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Hucie Batory, nie ukrywa niezadowolenia z obecnej polityki spółki. Przewodnicząca uważa, że przekazywanie pracowników do agencji outsourcingowych to efekt, kończącego wkrótce obowiązywać, tzw. pakietu antykryzysowego. - W sierpniu pakiet wygasa. Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców czyli pakiet antykryzysowy zawiesiła na dwa lata zasadę, według której trzecia umowa o pracę musiała być zawierana na czas nieokreślony - tłumaczy. - W ten sposób pracodawcy mogli nawet przez 24 miesiące zatrudniać pracowników na podstawie wielu umów terminowych - dodaje. Według niej Huta Batory, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Alchemia, nagminnie to wykorzystuje. Dodatkowo, jak zaznacza, pracownicy którym kończą się umowy terminowe przenoszeni są do agencji pracy tymczasowej i w ten sposób są ponownie zatrudniani. - Tacy pracownicy pozbawiani są wszelkich osłon socjalnych, dostają mniejsza pensję, tracą nabyte podczas pracy w hucie uprawnienia.

Krzysztof Lurka, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" przy Hucie Batory, zaznacza, że odpowiedzią na coraz częstsze przenoszenie pracowników do agencji tymczasowej, było założenie Komitetu Obrony Praw Pracowniczych w Grupie Alchemia. - Zawiązały go organizacje związkowe wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Alchemia – mówi. - Oprócz Huty Batory do Alchemii należą m. in. Huta Bankowa, Rurexpol, Walcownia Rur Andrzej, Kuźnia Batory oraz Laboratorium Badań Batory – dodaje Stefania Penkała. Związkowcy podkreślają, że ważne decyzje nie zapadają w Chorzowie. - O tym decyduje zarząd Alchemii. Nie wykluczamy, że do podobnych protestów dojdzie w innych spółkach należących do grupy – mówi Krzysztof Lurka. Dodaje, że obecnie związkowcy szykują się do mediacji z zarządem spółki. - Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia to najprawdopodobniej dojdzie do pierwszego w Hucie Batory strajku – twierdzi przewodniczący "Sierpnia 80".

Jest możliwe że hutnicy będą protestować w Warszawie

Społeczność

Lenin001