Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Palestyńczycy wnioskują o uznanie przez ONZ

Mahmud Abbas

Zgodnie z zapowiedzią, mimo zdecydowanego sprzeciwu Izraela i Stanów Zjednoczonych,prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przekazał w piątek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi wniosek o pełne członkostwo państwa palestyńskiego w Narodach Zjednoczonych.

Gdy Abbas, lider umiarkowanego Fattahu, przybył w piątek, by wygłosić przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powitano go burzliwymi owacjami.
"To jest chwila prawdy, nasz naród czeka na odpowiedź świata"- stwierdził

Powiedział, że zwrócił się do Ban Ki Muna o uznanie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we wschodniej Jerozolimie oraz o przyznanie temu państwu pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Abbas uchodzi za zwolennika porozumienia izraelsko-palestyńskiego i jest krytyczny wobec zbrojnych metod walki narodowowyzwoleńczej Palestyńczyków stosowanych w czasie Pierwszej i Drugiej Intifady.

Palestyński przywódca zaapelował o pokój z Izraelem i powiedział, że żydowskie osadnictwo w Palestynie szkodzi pokojowi.

Wg. Associated Press inicjatywa Abbasa udowadnia że działanie Stanów Zjednoczonych nie służy w żadnym stopniu powstaniu niepodległej Palestyny

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci