Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Tymczasowa Rada Narodowa żąda przedłużenia obecności NATO w Libii

Libia - flaga rebeliantów

Podczas wizyty w Katarze przewodniczący Tymczasowej Rady Narodowej, Mustafa Abd al-Dżalil, oświadczył, że "wyraża nadzieję, że NATO będzie kontynuować swoje działania przynajmniej do końca roku".

Głównym celem działań NATO miałoby być uniemożliwienie kaddafistom uciekanie z kraju. Tymczasowy przywódca Libii oznajmił również, że liczy na wsparcie państw Zatoki Perskiej - "Liczymy na pomoc techniczną i logistyczną ze strony państw sąsiednich i przyjaznych".

Katarski szef sztabu, gen. Hamad bin Ali Al-Atiya, w związku z wizytą oznajmił publicznie, że libijskich rebeliantów wspierały "setki żołnierzy" z Kataru, walczących "w każdym regionie". To pierwszy przypadek, kiedy państwo znad Zat. Perskiej przyznało się do wysyłania sił lądowych do Libii. Katar zaopatrywał również buntowników w wodę, broń oraz udzielił pomocy na sumę ponad 400 mln dolarów. Katar był jednym z pierwszych państw, które uznało obecny rząd Libii.

W zeszły piątek NATO podjęło wstępną decyzję, aby zakończyć misję w Libii 31 października. Mające odbyć się w środę spotkanie ambasadorów państw Sojuszu zostało ostatecznie przełożone na piątek, aby uwzględnić "toczące się negocjacje z ONZ i Tymczasową Radą Narodową".

Społeczność

rot front