Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 93 gości.

USA: Powstała partia domagająca się niepodległości Vermont

Vermont.jpg

W Vermont powstało pierwsze ugrupowanie domagające się secesji stanu od USA. Partii Dnia Niepodległości Vermont (Vermont Independence Day Party) wystawiła kandydatów na gubernatora (Dennis P. Steele), wicegubernatora (Peter Garritano) i 7 senatorów w wyborach w 2010 roku.

Steele, który jest weteranem armii Stanów Zjednoczonych i właścicielem Free Vermont Radio, zapowiedział, że jeśli zdobędzie urząd zwoła stanową konwencję, której celem będzie określenie działań na rzecz utworzenia niepodległego państwa, a także będzie starał się o powrót stanowej Gwardii Narodowej z zagranicznych misji wojskowych.

Jeśli jakimś cudem zostanę wybrany na stanowisko wicegubernatora będę walczył o odzyskanie praw które nam zabrano - prawa do swobody wypowiedzi, prawa do stowarzyszeń i innych - stwierdził z kolei w wypowiedzi dla agencji Associated Press Peter Garritano, który po raz pierwszy startuje w wyborach.

Podczas rewolucji amerykańskiej działająca w stanie milicja znana jako Chłopcy z Zielonych Wzgórz (Green Mountain Boys) wyzwoliła go od Brytyjczyków i 15 stycznia 1777 ogłosiła powstanie Republiki Nowego Connecticut (8 czerwca tego samego roku zmieniono nazwę na Republika Vermont). Państwo przestało istnieć 4 marca 1791, przystępując do Unii jako czternasty stan.

Od 2003 roku, kiedy Thomas Naylor opublikował książkę "The Vermont Manifesto", w stanie istnieje ruch społeczny Druga Republika Vermont (Second Vermont Republic), dążący do stworzenia, w sposób pokojowy, z terenów stanu niepodległego państwa, którego filarami mają być demokracja bezpośrednia, federalizm na wzór szwajcarski, solidaryzm ekonomiczny oraz neutralność w stosunkach międzynarodowych

Vermont uznawany jest za najbardziej lewicowy (w terminologii amerykańskiej liberalny) stan USA. Dominującym ugrupowaniem na miejscowej scenie politycznej jest Partia Demokratyczna (Democratic Party), ale dużą rolę odgrywa lewicowa "trzecia partia" - Postępowa Partia Vermont (Vermont Progressive Party). Istnieją także mniejsze ugrupowania lewicowe - Partia Rodzin Pracujących (Working Families Party) oraz Partia Wolnej Unii (Liberty Union Party). W amerykańskim Senacie stan jest reprezentowany przez Berni`ego Sandersa, który określa się jako demokratyczny socjalista.

Poza Vermont ruchy separatystyczne w Stanach Zjednoczonych istnieją m.in. na Alasce, New Hampshire, Hawajach, Maine, Teksasie, Karolinie Południowej, Caskadii (obejmującej tereny należące zarówno do USA - stany Oregon, Waszyngton, Idaho, zachodnia Montana, północna Kalifornia i część Alaski, a także Kanady - Kolumbia Brytyjska i część Jukonu) i reprezentują cały wachlarz poglądów politycznych od libertarian przez socjalistów, ekologów, chrześcijańskich fundamentalistów po ludy tubylcze.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008