Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 69 gości.

Protesty w Bułgarii

images.jpg

Setki bułgarskich rolników wyszły wczoraj na drogi, protestując przeciw obcięciu o 115 mln euro subsydiów na produkcję zboża w 2012 r. Jednocześnie już piąty dzień trwa strajk na kolei, który blokuje ok. 80% pociągów w godzinach 8.00-16.00.

Producenci zboża są oburzeni wycofaniem się rządu z podpisanego we wrześniu porozumienia, zgodnie z którym subsydia miały wynieść 570 mln lewów (235 mln euro). Później wicepremier i minister finansów Simeon Diankow obciął kwotę o 230 mln lewów (115 mln euro). Protestujący domagają się jego dymisji.

Kilkaset ciężkich maszyn rolniczych wstrzymało ruch na drogach w Płowdiwie (środkowa Bułgaria) i Dobriczu (na wschodzie kraju) oraz zablokowało dojazd do największego przejścia granicznego z Turcją Kapitan Andreewo. W celu oczyszczenia drogi interweniowała policja. Protesty bez blokad odbyły się w wielu innych miastach. Przywódcy protestów zapowiadają, że we wtorek zostaną wprowadzone kolejne blokady, m.in. na przejściach granicznych z Rumunią, Turcją i Grecją.

Rozszerzenie strajku zapowiadają związki zawodowe kolejarzy. Protestują przeciw planom zwolnienia około 2500 pracowników, likwidacji 140 połączeń oraz podwyżce cen biletów o 15% od Nowego Roku. Strajk trwa od czwartku codziennie w godzinach 8.00-16.00. Unieruchomione są przeważnie pociągi pasażerskie. Po ewentualnym rozszerzeniu strajk obejmie również pociągi towarowe, co spowoduje większe niż dotychczas straty.

(www.onet.pl)

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev