Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

PPP: PO-PSL zmierza ku prywatyzacji służby zdrowia

20840.jpg

28 stycznia Polska Partia Pracy, wydała oświadczenie na temat złej sytuacji w publicznej służbie zdrowia. Zwrócono uwagę zwłaszcza na dyskryminowanie województw tzw. "Ściany Wschodniej" poprzez zmniejszanie środków z Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczanych na tych terenach.

W dokumencie podpisanym przez przewodniczącego partii Bogusława Ziętka, PPP solidaryzuje się z mieszkańcami m.in Podkarpacia którzy na skutek problemów z kontraktowaniem usług zdrowotnych przez NFZ mają ograniczony do nich dostęp.

Jako bezpośredni powód takiej sytuacji wskazano: niewielki udział wydatków na służbę zdrowia w PKB Polski, a pośrednio rządowe plany prywatyzacji służby zdrowia.

Zapaść publicznej służby zdrowia połączoną z niskimi pensjami określono jako: "swoistą społeczną eutanazję".

O problemach z dostępem do placówek publicznej służby zdrowia pisaliśmy niedawno na łamach WR. Lokalne media podały że zaledwie parę dni temu większość szpitali na Lubelszczyźnie podpisało kontrakty z NFZ (dodajmy że na ogół mniejsze niż w zeszłym roku). Jeszcze gorsza sytuacja panuje na Podkarpaciu gdzie wiele szpitali takich kontraktów z NFZ nie podpisało.

Nie podpisanie kontraktu z NFZ powoduje ograniczenie liczby przyjmowanych pacjentów a często nawet praktyczne zawieszenie funkcjonowania placówki. Szpitale i przychodnie które leczą pacjentów bez kontraktu z NFZ i płynących z tego pieniędzy zadłużają się na ogół u banków.

14 stycznia ponad pół tysiąca związkowców i pacjentów pikietowało lokalny oddział NFZ przeciwko zmniejszaniu kwot kontraktu z szpitalami w województwie podkarpackim. Wzięli w nim udział również działacze PPP i WZZ "Sierpień 80" ze Szpitala w Mielcu.

Od 27 stycznia w proteście głodowym przeciwko prywatyzacji szpitala w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) bierze udział 10 osób.

Jednocześnie w Puławach (woj. lubelskie) złożony z lokalnych samorządowców i związkowców Społeczny Komitet Obrony Szpitala zebrały 30 tysięcy podpisów mieszkańców przeciwko grożącej na skutek obniżenia przez NFZ kontraktu o 5 milionów złotych.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci