Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

Od nowego roku mogą znacząco pogorszyć się prawa pacjentów

sluzba_zdrowia_x.png

Od nowego roku wchodzi w życie zmiana ustawy o refundacji leków. W związku z tym znacząco może pogorszyć ochrona praw pacjenta. Zgodnie z nowelą, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami, co może oznaczać bardzo dotkliwe konsekwencje finansowe.

Oprócz tego na lekarzy zostaną nałożone inne obowiązki dotyczące wypisywania recept np. samodzielnie badać, czy dokument ubezpieczenia pacjenta jest autentyczny oraz wskazywać na recepcie poziom odpłatności danego leku.

W wypadku nie dopełnienia przez lekarza tych obowiązków, lekarz będzie musiał zwrócić pieniądze. Helsińska Fundacja Praw Człowieka obawia się, że nowe reguły refundacji mogą skutecznie zniechęcić lekarzy do podpisywania umów o wydawanie recept bądź spowodują, że pacjenci będą dostawać tylko recepty na leki z pełną odpłatnością.

Taka sytuacja spowoduje, że wielu pacjentów utraci dostęp do bezpłatnych (lub częściowo odpłatnych) leków, co jest sprzeczne z gwarantowanym w konstytucji prawem do bezpłatnego dostępu do opieki zdrowotnej.

NRL podjęła uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ. Lekarze mają zaprzestać określania uprawnień pacjentów do leków refundowanych oraz nie wpisywać odpłatności.

Na recepcie chcą umieszczać natomiast adnotację: Refundacja leku do decyzji NFZ. Podkreślają, że cofnięcie tego postanowienia NRL może spowodować tylko zmiana przepisów ustawy refundacyjnej, dotyczących karania lekarzy za wypisywanie osobom nieuprawnionym recept na leki finansowane przez NFZ.

NRL domaga się zmiany przepisów w taki sposób, aby uprawnienie pacjenta do otrzymania leku refundowanego było sprawdzane przez NFZ, natomiast lekarze mieliby zajmować się wyłącznie wskazywaniem na recepcie, jakiego leku pacjent potrzebuje. NRL chce zniesienia kary zwrotu nienależnej refundacji. Lekarze sprzeciwiają się także nowym wzorom recept.

Z kolei Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do kierowników i właścicieli aptek o wstrzymanie się z podpisywaniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała kilka dni temu, że pacjenci, którzy pomimo uprawnień do refundacji otrzymają recepty na lek pełnopłatny, powinni zgłosić to do jej biura. Zapowiedziała postępowania w sprawie naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych.

Portret użytkownika Lord Dragon
 #

Sprawdzanie autentyczności dokumentów przez lekarza to przecież paranoja. I dzięki temu zamiast 30 to przyjmie 15 albo 10 pacjentów bo nie wystarczy mu czasu na diagnostykę i leczenie.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008