Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 67 gości.

Lublin: Dalsze protesty w zakładzie "Protektor", jedna osoba w szpitalu

z10902355W,2-stycznia--Protest-przed-fabryka-Protektor.jpg

Jakiś czas temu informowaliśmy na łamach "Władzy Rad" o tym jak pracownicy fabryki obuwia "Protektor" weszli na teren zakładu w proteście przeciwko zwolnieniom; pracownicy już 5 dni okupują biurowiec znajdujący się na terenie "Protektora". Jak powiedziała w wypowiedzi dla "Dziennika Wschodniego" szefowa organizacji OPZZ w "Protektorze" Jolanta Wojciechowska najstarsza uczestniczka protestu w "Protektorze" została przewieziona przez karetkę do szpitala, powodem tego jest drastyczny wzrost ciśnienia tętnicznego u tej osoby.
 
Rozmowy związkowców z zarządem w których pośredniczył Urząd Województwa nie przyniosły żadnych skutków; zarząd nie odniósł się też do propozycji władz województwa które zaproponowały przeniesienie produkcji do strefy ekonomicznej na Felinie gdzie spółka zwolniona była by z płacenia podatków.
 
Przez pewien czas nie było dostępu do pracowników okupujących biurowiec ponieważ kilkudziesięciu pracowników ochrony zablokowało dostęp do zakładu. W skutek nacisków związków i Urzędu Województwa zezwolono przekazac okupującym zakład przybory higieniczne. Mieszkańcy Lublina przekazują również regularnie koce, żywność i inne dobra pikietującym przed bramą zakładu.
 
W proteście uczestniczy OPZZ i NSZZ "Solidarność". Protest wsparli obecnością górnicy ze Związku Zawodowego Górników z KWK "Bogdanka" i kopalnianej NSZZ "Solidarność".
 
 
Sytuacji w zakładzie poświęcona była też konferencja posła Ruchu Palikota z Lublina- Michała Kabacińskiego, który oskarzył władze samorządowe o brak działania w sprawie zakończenia konfliktu.
 
Protest oprócz mieszkańców Lublina i związkowców wspiera duchowieństwo katolickie. Przed bramą zakładu codziennie odmawiany jest różaniec z inicjatywy jednego z lubelskich proboszczów. Jutro tj. 7 stycznia przed zakładem ma być odprawiona msza koncelebrowana przez byłego rzecznika metropolity lubelskiego ks. Mieczysława Puzewicza.
 
Wg. związkowców w biurowcu odcięto światło i ogrzewanie. Zaprzecza temu rzecznik zakładów "Protektor". Związkowcy okupujący biurowiec mówią też o istnieniu planów fizycznego usunięcia ich z terenu zakładu.
 
Wg. "Dziennika Wschodniego" 7 stycznia przed bramą zakładu mają demonstrować lubelscy narodowcy.
 
Fot. Protest przed zakładami "Protektor" 2 stycznia (źródło dziennikwschodni.pl)

Portret użytkownika dos
 #

Wg. "Dziennika Wschodniego" 7 stycznia przed bramą zakładu mają demonstrować lubelscy narodowcy.

na lewica.pl "lewica" uważa inaczej niż narodowcy:

"W ostatnim czasie głośno było w Lublinie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze z nich to decyzja lubelskich biegłych akceptująca symbole Narodowego Odrodzenia Polski. Organizacja[...]"

Największym problemem jest że jakiś doktorek z UMCS zaakceptował jakiś symbol:>

 

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse