Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 40 gości.

Brazylia: skorumpowana prawica. Konserwatywny polityk aresztowany za łapówkarstwo

José-Roberto-Arruda.jpg

Gigantyczna afera wstrząsnęła Brazylią: gubernator stołecznego stanu Brasilia, Jose Roberto Arruda, i czterej członkowie rządu stanowego zostali aresztowani za przyjmowanie olbrzymich łapówek. Po raz pierwszy w Brazylii poszedł do więzienia gubernator stanu.

Arrudę zatrzymano, gdy próbował wręczyć dziennikarzowi łapówkę w wysokości miliona reali (395 710 euro). Gubernator usiłował w ten sposób zapobiec opublikowaniu artykułu, ujawniającego fakty dotyczące r korupcji w stanie Brasilia. Polegał on m.in. na kupowaniu przetargów na budowę najważniejszych obiektów finansowanych z kasy publicznej.

Jeden z przyjaciół i bliskich współpracowników gubernatora, również wywodzących się z opozycyjnej partii konserwatywnej, postanowił skorzystać z ustawy nagradzającej przestępców, którzy decydują się podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Umieścił w różnych miejscach w Pałacu Gubernatorskim ukryte kamery.Za ich pomocą sfilmowano gubernatora przyjmującego grube koperty z banknotami od przedsiębiorców, którzy "wygrali" przetargi.

Kamera utrwaliła m.in. scenę, w której jeden ze współpracowników gubernatora przyjmuje łapówkę, a następnie, gdy zostaje sam, klęka, aby się pomodlić.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva początkowo starał się wpłynąć na policję, aby nie upokarzała Arrudy, opozycyjnego polityka, nadmiernym eksponowaniem sprawy przed mediami publicznymi. Wyraził też zadowolenie, że przy zatrzymaniu gubernatora "obyło się bez pirotechniki" i nie trzeba go było wyprowadzać z domu zakutego w kajdanki.

W piątek prezydent Brazylii oświadczył: "Oczekuję, że to, co przydarzyło się Arrudzie, będzie pouczającym przykładem i nie będzie musiało powtórzyć się gdzie indziej".

Społeczność

Sierp i młot