Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 212 gości.

Nigeria: Od niedzieli pół tysiąca zabitych w zamieszkach religijnych

Nigeria.gif

464 osoby zginęły w walkach pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami które trwają od niedzieli w stolicy nigeryjskiego stanu Plateau - Jos. W rejon tragedii rząd wysłał setki żołnierzy i policjantów. Są jednak źródła które kwestionują obecnośc rządowych sił w tym rejonie.

Nie jest do końca znany powód wybuchu walk i strona która je zaczęła. Dwa najbardziej prawdopodobne hipotezy to ta że zamieszki wybuchły po tym jak rozpoczęto budowę meczetu w chrześcijańskiej dzielnicy Jos a druga mówi że doszło do nich w wyniku rozgrywek piłkarskich pomiędzy klubami, który jeden ma tradycyjne poparcie muzułmanów a drugie chrześcijan.

Nigeria to kraj zróżnicowany religijnie. 48,2 % kraju to chrześcijanie; najliczniejsi są protestanci którzy stanowią około 15 % ludności kraju (największe denominacje to Anglikanie i Zielonoświątkowcy) i katolicy- 13 %. W kraju działają praktycznie wszystkie większe wyznania chrześcijańskie Świata. Chrześcijanie zamieszkują głównie na południu kraju. Gwałtownie rośnie ich liczba. O ile w 1963 roku stanowili oni 35 % populacji dziś jest to niemalże 50%.

50,5 % Nigeryjczyków to muzułmanie w większości sunnici (aczkolwiek Nigerię zamieszkuje też niemała mniejszośc szyicka licząca około 5%). Koncentrują się oni głównie na północy kraju. Ich znaczny wpływ na politykę na tym obszarze umożliwił wprowadzenie w wielu stanach północnej Nigerii prawo szariatu co spowodowało konflikty z chrześcijanami.

Około 1 % ludności to wyznawcy wierzeń tradycyjnych jak animizm, szamanizm itp. Koncentrują się oni w najbardziej niedostępnych regionach kraju.

Konflikt religijny w nigeryjskim społeczeństwie dodatkowo podsyca fakt iż podziały religijne nakładają się na podziały etniczne i językowe.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna