Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Chorzów: Rozpoczął się strajk w Hucie Batory!

Strajk Huta Batory 2 kwietnia 2012

W poniedziałek 2 kwietnia kilkuset pracowników walcowni i stalowni w chorzowskiej Hucie Batory rozpoczęli spontaniczny strajk. Inicjatywa strajku wypłynęła nie od związków zawodowych, ale od samych pracowników. Według prawa, zbyt wczesny etap sporu zbiorowego z pracodawcą odbiera związkom zawodowym prawo do prowadzenia akcji strajkowych. Rozmowy związkowców z zarządem są bezskuteczne, dlatego też pracownicy sami podjęli inicjatywę.

Pracownicy domagają się odstąpienia od zwolnień grupowych, wycofania wypowiedzeń pracownikom huty, przywrócenia układu zbiorowego pracy, wypłaty funduszu socjalnego z okazji zbliżających się świąt, a także zatrudnienia na etat pracujących na umowę zlecenie i umowę o dzieło.

Strajk jest reakcją na masowe wręczania wypowiedzeń umów o pracę. Tylko w minionym tygodniu wręczono je 50 osobom. Prawdopodobnie to nie koniec. Krążą wiadomości, że zwolnienia mają objąć jedną piątą załogi.
W marcu związki podpisały z zarządem protokoły rozbieżności i czekają na wznowienie rozmów przy udziale mediatora.

Wybraliśmy eksperta z listy, ale zarząd się na niego nie zgodził i poprosił resort pracy o przydzielenie mediatora – stwierdził Mirosław Stelmaszyk z WZZ „Sierpień 80” w „Hucie Batory”.

Demonstrujący pracownicy skandowali „Prezes do roboty za tysiąc złotych!”

Za pracę hutniczą w trudnych warunkach proponuje się nam 1400 złotych na rękę. To skandal! - mówił dziennikarzom jeden z pracowników.

Zarząd „Batorego” już wcześniej zapowiedział, że docelowo 4/5 załogi ma być zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej na umowach śmieciowych z o wiele niższym wynagrodzeniem.

Pracownicy „Huty Batory” zapowiedzieli, że ich strajk okupacyjny trwał będzie do oporu. Do tego czasu zakład nie rozpocznie pracy – nie zostanie włączony piec do wytopu stali , a linie produkcyjne nie ruszą.

Konflikt załogi z zakładem trwa już od zeszłego roku.
Huta należy do Grupy Alchemia należącej do nr 5 na liście najbogatszych Polaków, Romana Karkosika. Majątek Karkosika szacuje się na 3,5 miliarda złotych.

Alchemia ubiegły rok zakończyła wynikiem 118,5 mln zł zysku netto przy 1,16 mld zł przychodów

Społeczność

Sierp i młot