Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Huta Batory - poparcie dla walki strajkowej - przeciwko skandalicznej polityce prezesa spółki Alchemia!

strajk w Hucie Batory kwiecień 2011

POPARCIE

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" popiera strajk w chorzowskiej Hucie Batory. Solidaryzujemy się ze strajkującymi i wyrażamy gotowość wsparcia oraz oferujemy pomoc prawną i organizacyjną.

Postawa zarządu Huty Batory jest naganna i skandaliczna! Masowe zwolnienia i oddawanie pracowników niczym zbędne przedmioty agencjom pracy tymczasowej świadczy o marności tych menedżerów. Nie może być zgody żadnej przyzwoitej organizacji na tolerowanie takich czynów i wpychanie ludzi w śmieciowe umowy.

Karygodna jest postawa właściciela Huty - Grupy Alchemia, która cyklicznie powiększa swoje zyski. Pracownikom wmawia się od dawna, że muszą zaciskać pasa z uwagi na kryzys. Przykład Alchemii świadczy, że nie tylko bessa, ale i finansowa hossa jest pretekstem, by pracownicy zaciskali pasa. Nie może to zyskać żadnego przyzwolenia. Zrozumiały jest więc bunt pracowników walcowni
i rurowni Batorego.

Strajk w Hucie Batory to także doskonały przykład antypracowniczego i antyzwiązkowego prawa obowiązującego w Polsce. Organizacje związkowe - w tym WZZ "Sierpień 80" działający w Hucie - nie mogły zorganizować tego strajku z uwagi, że obecny etap prowadzonego sporu zbiorowego nie pozwala na to. Strajk nie mógł zostać zorganizowany nawet w obliczu tak wielkiej skali nieprawidłowości, do jakich doszło w Batorym.

WZZ "Sierpień 80" wyraża uznanie dla słusznych protestów pracowniczych w Hucie Batory. Jesteśmy z Wami i służymy pomocą!

http://wzz.org.pl/posty/huta-batory---poparcie

List Bogusława Ziętka do Donalda Tuska

"Niech Pan na przykładzie tej Załogi, która jest wypychana na "umowy śmieciowe", zmuszana do przyjęcia skandalicznych i urągających cywilizowanym standardom warunków zatrudnienia, pokaże jakie będą Ich emerytury, kiedy zostaną zmuszeni do pracy do 67. roku życia. Czy będą wyższe?" - pyta o losy pracowników Huty Batory w liście otwartym dopremiera Donalda Tuska przewodniczący WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek.

Kilkuset pracowników Huty Batory w Chorzowie i powiązanych z nią spółek strajkuje od poniedziałku przeciwko zwolnieniom z pracy lub przenoszeniu ich do agencji pracy tymczasowej, gdzie są zmuszani do przyjęcia zatrudnienia na "umowach śmieciowych", na gorszych warunkach pracy i pracy, za część swojego wcześniejszego wynagrodzenia.

"Tak wygląda rzeczywistość, prywatyzacja i masowe zatrudnianie na umowach śmieciowych, o których powiedział Pan w kontekście podnoszenia wieku emerytalnego, "że nazywanie każdej umowy, która nie jest etatem umową śmieciową, jest dość poważną przesadą". Niech Pan to powie strajkującej od wielu dni kilkusetosobowej Załodze Huty Batory, która w akcie desperacji i obrony przed tego typu "śmieciowym zatrudnieniem", podjęła spontaniczny protest" - napisał przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w liście do szefa polskiego rządu. I podkreślił, że mowa tu o pracownikach spółek jednego z najbogatszych Polaków.

Ziętek pyta wprost Tuska ile wynosić będą emerytury pracowników chorzowskiej huty pracujących na "umowach śmieciowych", kiedy zostaną zmuszeni do pracy do 67. roku życia.

"Przez ostatnie kilka tygodni przekonywał Pan polskie społeczeństwo do konieczności podniesienia wieku emerytalnego. Padało wiele słów o odpowiedzialności i odwadze. Apelował Pan do społeczeństwa o zrozumienie konieczności takiej decyzji. Przekonywał Pan Polki i Polaków, że muszą dłużej pracować, a władza, w tym także Pański Rząd stworzy im warunki do pracy, która da im w przyszłości wyższą - godną emeryturę" - pisze Bogusław Ziętek. I przypomina premierowi, że podczas batalii o podniesienie wieku emerytalnego mówi dużo o odpowiedzialności. Dodaje, że może skłoni to rząd do zainteresowania się losem protestujących pracowników Huty Batory.

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" wyraźnie podkreśla, że pracownicy Huty Batory są tylko przykładem sytuacji, w jakiej znajdują się w Polsce miliony pracowników, zatrudnionych na "umowach śmieciowych". "Tak zatrudnionym, chce Pan zafundować pracę do 67 roku życia, bez rozwiązania najważniejszego problemu, jakim jest dziś zatrudnianie pracowników na "umowach śmieciowych", jak to ma miejsce w przypadku Załogi Huty Batory" - ciągnie przewodniczący związku.

W ocenie "Sierpnia 80" chorzowska huta jest kolejnym przykładem zakładu, który po prywatyzacji zamiast zapewnić pracownikom lepsze warunki pracy, stałe umowy i właściwy poziom wynagrodzenia, proponuje im "śmieciowe umowy" i skandalicznie obniżony poziom wynagrodzeń, mimo że przynoszą swoim nowym właścicielom wielomilionowe zyski.

http://wzz.org.pl/posty/huta-batory---list-b.zietka-do-d.tuska

Społeczność

Obama rev