Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

1 maja 2012 na świecie - podsumowanie

1 maja 2012 w Grecji

- Ameryka Północna i Południowa

USA
 
 
1-go maja najbardziej gorąco było w Seatlle gdzie w trakcie protestów ruchu Occupy grupy anarchistów z Czarnego Bloku starły się z policją oraz atakowały witryny sklepów znajdujących się w śródmieściu Seatlle. Kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych, zniszczono kilkadziesiąt witryn sklepów i punktów usługowych.
 
Anarchiści starli się też z policją w Portland gdzie doszło do podobnych zamieszek jak w Seatlle.
 
Aresztowania miały też miejsce w trakcie marszu zwolenników ruchu 99% na Manhattanie w Nowym Jorku, która była tylko raczej pokojową demonstracją odbywającą się pod hasłami przeciwko obciążaniu większości ludności kosztami kryzysu gospodarczego.
 
Do starć doszło również w Oakland. Demonstracje zwolenników ruchu Occupy zostały zorganizowane m.in w San Francisco, Chicago i Los Angeles. W Los Angeles ponadto protestowali pracownicy międzynarodowego portu lotniczego którzy domagali się zatrudniania pracowników na umowy o pracę tak by mogli działać w związkach zawodowych i imigranci którzy domagają się uznawania swoich praw.W związku ze świętem pracy wielu robotników w USA strajkowało oprócz pracowników lotniska w Los Angeles protestowali też pracownicy fabryki Caterpillar.
 
Kanada
 
W Montrealu doszło do starć między członkami Czarnego Bloku oraz Ruchu Occupy a policją. Kilka tysięcy osób z ruchu Occupy i organizacji Żaden Człowiek Nie Jest Nielegalny demonstrowało w Toronto.
 
Mniejsze protesty odbywały się we wszystkich większych miastach kraju uczestniczyły w nich związki zawodowe, anarchiści, komuniści i maoiści.
 
Meksyk
 
Centralne obchody odbyły się w stolicy kraju w mieście Meksyk gdzie protestowali przeciwnicy prezydenta Phillipe Calderona i związkowcy. Kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziło się na placu Zocalo w centrum Meksyku.
 
 
Salwador
 
W stolicy kraju kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w zwołanej przez związki zawodowe i lewicę demonstracji przeciwko niskim płacom, ubóstwie i zwiększaniu czasu pracy w przemyśle.
 
 
Honduras
 
W Hondurasie z kolei demonstrowało kilkanaście tysięcy zwolenników obalonego prezydenta Jose Manuela Zelayi na wiecu zorganizowanym przez partię Libre której przewodzi żona byłego prezydenta Xiomare Castro de Zelaya.
 
 

Kolumbia
 
 
W stolicy kraju w Bogocie podczas antyrządowych protestów doszło do starć studentów z policją. Policja została ostrzelana z kul do paintballa i obrzucona kamieniami. Policja odpowiedziała ostrzałem z armatek wodnych i gazem łzawiącym. Kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych.
 
Podobne wydarzenia tylko na mniejszą skalę odbywały się w drugim co do wielkości mieście tego kraju Medellin.
 
 
Ekwador
 
Najliczniejszy pochód został zoorganizowany przez Komunistyczną Partię Ekwadoru w śródmieściu stołecznego Quito.  
 
 
Boliwia
 
W tym kraju wyjątkowo większość protestów miało charakter prorządowy. Najliczniejsze obchody zorganizował związek górniczy COB w stolicy kraju w La Paz. Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało swoje poparcie dla prezydenta Evo Moralesa który z okazji 1-go maja ogłosił plan nacjonalizacji hiszpańskiego przedsiębiorstwa energetycznego.

- Azja

Honkong
 
W mieście w wiecu zorganizowanym przez związki zawodowe uczestniczyło 5 tysięcy osób. Związkowcy domagali się zwiększenia pensji minimalnej oraz przestrzegania 8-io godzinnego dnia pracy.
 
Indonezja
 
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w demonstracji antyrządowej w centrum miasta. Związkowcy i działacze organizacji lewicowych domagali się zwiększenia płac, prawnej ochrony przed zwolnieniami i ustanowienie 1-y maja dniem wolnym od pracy.
 
Filipiny
 
Największy wiec zorganizowano w stolicy kraju w Manilli przed siedzibą władz centralnych.

Irak
 
Największe demonstracje miały miejsce w Bagdadzie, Basrze i Kirkuku. Protesty były skierowane głównie przeciwko wysokiemu bezrobociu które utrzymuje się od czasów amerykańskiej agresji w 2003 roku. W Bagdadzie gdzie wiec organizowała Iracka Partia Komunistyczna protestowano też przeciwko rządowym represjom jak zdemolowanie siedziby redakcji komunistycznego dziennika w Bagdadzie.
 
Bahrain
 
W stolicy kraju w Manamie doszło do kilkutysięcznych protestów szyickiej opozycji domagającej się dopuszczenia do władzy szyickiej większości mieszkańców kraju.
 
Nepal
 
W stolicy Katmandu wiec zorganizowały Zjednoczona Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) (UCPN-M )wraz z związaną z nią Ogólnonepalską Federacją Związków Zawodowych. Dysydencka frakcja, której przewodzi były wiceprzewodniczący Mohan Baidya, zorganizowała osobny wiec w Basantapurze. W Katmandu przewodniczący Pushpa Kamal Dahal wzywał do jedności partii w obliczu sił reakcji. W swych przemówieniach rozłamowcy twierdzili, że kierownictwo partii zwodzi lud i nie zmierza ku „nowej demokracji ludowej”, a także wzywali wszystkich komunistów do liczenia się z możliwością rewolty przeciwko oficjalnym przywódcom UCPN-M.

Indie
 
W Andhra Pradesh podczas wiecu Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska) krytykowano politykę Narodowego Kongresu Indii. Zwracano uwagę na nieprzestrzeganie praw pracowniczych, rosnące nierówności i prowadzenie polityki faworyzującej pracodawców kosztem robotników. Stwierdzono, że trudności gospodarcze nie ograniczają się do Indii i wynikają ze światowego kryzysu kapitalizmu.
 
W Mysore Ogólnoindyjski Kongres Związków Zawodowych (AITUC) i Centrala Indyjskich Związków Zawodowych (CITU) zorganizowały wspólny pochód. Krytykowano politykę rządzącego stanem Zjednoczonego Sojuszu Postępowego, m.in. wzrost cen paliw, nawozów, nasion i pestycydów oraz sprzyjanie korporacjom kosztem ludzi pracy oraz liberalizację gospodarki. Oskarżono również władze stanowe o kastowość i korupcję.
 
W Bangalore CITU i AITUC zwracały uwagę na wzrost szarej strefy, niepewności zatrudnienia oraz spadku bezpieczeństwa pracy połączonego z wzrostem zysków kapitalistów. Wytykano władzom tolerowanie nagminnego łamania prawa przez korporacje międzynarodowe.
 
Podczas wiecu zorganizowanego w Karnatace przez Indyjską Konfederację Rewolucyjnych Związków Zawodowych wskazywano, że jedynie socjalizm gwarantuje zlikwidowanie wyzysku robotników. Wezwano związkowców do współpracy z partiami marksistowskimi.

- Europa

Rosja
 
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej zorganizowała wiec pod pomnikiem Karola Marksa. Wiec odbywał się pod hasłem solidarności ludzi pracy. Na wiecu przywódca KPRF Gienadij Ziganow mówił o programie partii dotyczącym przezwyciężenia kryzysu. W wiecu uczestniczyło 3 tysiące osób.
 
W Moskwie i Sanki Petersburgu odbyły się pochody radykalnej lewicy, w których udział brały m.in.:  związek zawodowy MPRA, „Ruch Aurora”, Front Lewicy, Rosyjski Ruch Socjalistyczny oraz rozmaite organizacje anarchistyczne.
 
Rządząca partia Jedna Rosja zorganizowała własne obchody, w których udział wzięło 150 tysięcy osób.
 
W Moskwie odbył się też wiec partii Sprawiedliwa Rosja który zgromadził kilkaset osób. Na Placu Puszkina zebrało się też około 2 tysięcy uczestników wiecu zorganizowanego przez Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji.
 
Po kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło też w prorządowych demonstracjach w Sankt Petersburgu, Kursku, Samarze i Ujanowsku. We wszystkich tych miastach oddzielne na ogół mniejsze demonstracje organizowała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.
Ukraina
 
W Kijowie Komunistyczna Partia Ukrainy zmobilizowała kilka tysięcy osób z różnych regionów kraju, wśród nich wielu przedstawicieli młodzieży. Najliczniejsza centrala związkowa – Federacja Związków Zawodowych wezwała do poparcia ze strony ludzi nieobojętnych wobec swojego losu, natomiast Krajowe Forum Związków Zawodowych ustawiło wielką tablicę z hasłem „Nie milcz, powiedz władzy prawdę”, gdzie można wpisywać swoje życzenia i żądania.
 
Hiszpania
 
Tysiące osób uczestniczyło w manifestacji w Madrycie. Przewodniczący związku UGT Candido Mendez nazwał 1 maja dniem sprzeciwu wobec rządowych ataków na sektor publiczny, wobec bezrobocia i łamania praw socjalnych i pracowniczych.
 
Niemcy
 
W całym kraju odbyło się ponad 400 demonstracji.  W Berlinie związkowcy domagali się wzrostu płac, które w ubiegłym roku zwiększyły się zaledwie o 1,5 proc.
 
Tradycyjny niespokojnie przebiegły obchody święta w dzielnicy Krezuberg w Berlinie. 10 tysięcy osób wzięło udział w demonstracji "Rewolucyjny 1-y maja" która została rozwiązana jeszcze przed rozpoczęciem ponieważ część uczestników zaczęła demolować okoliczne sklepy.
 
Do starć doszło też w Hamburgu.
 
Holandia
 
W Amsterdamie policja rozbiła kilkuset osobową demonstrację anarchistyczną.
 
 
Finlandia
 
Demonstracje odbyły się w największych miastach kraju.  W manifestacjach wzięły udział tysiące ludzi. W stolicy niesiono transparenty z hasłem „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się” oraz wzywano rząd do wspierania zatrudnienia i działań na rzecz niwelowania zróżnicowania w dochodach między bogatymi i biednymi.
 
Grecja
 
Obchody w Grecji związane były z przypadającym wtedy 184 dniem strajku hutników z „Hut Greckich”, do których z okazji  Święta Pracy dołączyło w wyrazie solidarności tysiące robotników. Ponadto w całym kraju odbyły się demonstracje pracowników i biednych rolników, podczas których zobaczyć można było zarówno tradycyjne czerwony sztandary, związkowców z  PAME oraz członków Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Warto przypomnieć że w najbliższą w niedzielę odbędą się w Grecji wybory parlamentarne w których lewica na lewo od PASOK (DIMAR, SYRIZA i KKE) według sondaży może liczyć na 30% poparcie.
 
Poza demonstracją przy hucie mniejsze pochody odbyły się też w Tessalonikach i Heraklionie.
Polska
 
 
W naszym kraju główne obchody odbyły się w stolicy Warszawska, 26-tysięczna demonstracja OPZZ, w której uczestniczyli takżę redaktorzy portalu "Władza Rad" była kilkusetkrotnie liczniejsza od któregokolwiek z pozostałych pochodów. Anarchiści zorganizowali stuosobową demonstrację pt. "Zmowa powszechna przeciwko władzy". We Wrocławiu demonstrowali m.in. Młodzi Socjaliści, Krytyka Polityczna i przedstawiciele środowisk LGBT. W Dąbrowie Górniczej natomiast kilkudziesięciu przedstawicieli Komunistycznej Partii Polski i PPS wraz z prezydentem  miasta zorganizowało wiec pod pomnikiem Bohaterów Czerwonych Sztandarów.

Społeczność

Lenin 666