Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 69 gości.

Wybory w Grecji: SYRIZA przegrywa z ND dwoma punktami procentowymi. KKE zdobywa 5 dodatkowych miejsc.

Grecja

Znane są już oficjalne wyniki greckich wyborów parlamentarnych. Najwięcej głosów otrzymała konserwatywna Nowa Demokracja - 18,9%, co stanowi spadek wobec 33,5% w 2009 roku. Jednak ponieważ w greckim systemie parlamentarnym partia, która otrzyma najwięcej głosów, dostaje "premię" w postaci 50 dodatkowych miejsc w parlamencie - w efekcie ND ma 108 miejsc (+17 w porównaniu z poprzednimi wyborami).

Największy wzrost zanotowała skrajnie lewicowa koalicja SYRIZA. Zdobyła ona 16,8% głosów, co przekłada się na 52 miejsca w parlamencie. W poprzednich wyborach partia zdobyła odpowiednio 4,6% głosów i 13 miejsc.

Największy spadek poparcia (30,8 pkt. proc.) zanotował socjaldemokratyczny PASOK, który otrzymał 13,2% głosów i 41 miejsc (w 2009 roku: 44%, 160 miejsc).

Czwarte miejsce zajęli Niezależni Grecy - byli działacze ND sprzeciwiający się porozumieniu rządu, UE i MFW. Zdobyli 6,1% głosów (19 miejsc wobec 10 miejsc przed wyborami).

Poniżej oczekiwań wypadła KKE - przedwyborcze sondaże dawały jej 10-12% głosów. Partia otrzymała 8,5% (+1 pkt proc.) i 26 miejsc (+5).

Skrajnie prawicowe LAOS nie weszło do parlamentu, tracąc głosy na rzecz neonazistowskiego Nowego Świtu (7%, 21 miejsc).

Do parlamentu weszła również Lewica Demokratyczna - byli działaczy prawego skrzydła SYRIZY. Otrzymali oni 6,1% i 19 miejsc.

Z partii poprzednio zasiadających w parlamencie oprócz LAOS, nie wszedł również Sojusz Demokratyczny - rozłamowcy z ND.

Na 300 miejsc w parlamencie partie poprzedniej koalicji rządowej ND-PASOK zdobyły 149 miejsc. Do utworzenia rządu niezbędne jest poparcie 151 parlamentarzystów. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników ND będzie miała 3 dni na utworzenie rządu. Jeśli się to nie uda, 3 dni na utworzenie rządu będzie miała SYRIZA, a następnie PASOK. Jeśli wtedy również nie uda się utworzyć rządu, wybory zostaną powtórzone.

Spośród partii lewicowych poza parlamentem znalazły się koalicja Antykapitalistyczna Współpraca Lewicowa dla Obalenia z 1,2% głosów, startujące wspólnie maoistowskie KKE (Marksistowska-Leninowska) i Marksistowska-Leninowska KKE - 0,3%, związana z CRFI Robotnicza Paria Rewolucyjna - 0,1%, antyrosyjska Organizacja na rzecz Rekonstrukcji KKE - 2602 głosów oraz spartakusowcy z Organizacji Komunistycznych Internacjonalistów Grecji - 2007 głosów.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Ochotnik