Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Posłowie przyjęli "reformę 67" - zmiany w systemie emerytalnym

images_3.jpeg

Sejm uchwalił w piątek zmiany w systemie emerytalnym - podwyższający i zrównujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Uchwalono też zmiany w emeryturach mundurowych.
Za projektem rządowym było 268 posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota, przeciwko 185 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Za zmianami w mundurówkach było 272 posłów, przeciw 177, jeden wstrzymał się od głosu.
Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada również możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia będą miały kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowić będzie 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

 

 
Zgodnie z projektem dotyczącym emerytur mundurowych funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat.
Ustawa przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.
Na głosowaniu w Sejmie chciał być obecny przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z delegacją związkowców, jednak Marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie wyraziła na to zgody.
W proteście przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego związkowcy blokowali wejścia do budynku Sejmu. Decyzję o zakończeniu protestu podjęto o godz. 18.00, kiedy to szef Solidarności Piotr Duda oświadczył, że ma informacje o wydanej decyzji pacyfikacji blokujących przez policję.

Społeczność

LENIN - rocznica