Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Porażka partii Angeli Merkel w wyborach lokalnych. Zwycięstwo lewicy

images_3.jpeg

W niedzielnych wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech chadecka partia CDU Angeli Merkel odniosła porażkę, zdobywając jedynie 26 proc. głosów - jak wynika z prognoz telewizji ZDF.
Wybory wygrali socjaldemokraci, zdobywając 38,3 proc.
CDU w porównaniu do wyniku wyborczego sprzed dwóch lat straciła w Nadrenii Północnej-Westfalii ponad 8 punktów procentowych. Ich niedzielny rezultat jest najgorszy w powojennej historii.
W ocenie komentatorów słaby wynik chadeckiej partii to dowód narastającej społęcznej niechęci do forsowanej przez Angelę Merkel  tzw. polityki dyscypliny budżetowej, oznaczającej cięcia w wydatkach, które są najdotkliwsze dla osób najmniej zamożnych.
Nadrenia Północna-Westfalia jest jednym z najbardziej zadłużonych landów Niemiec - z długiem sięgającym 180 mld euro.
Wynik wyborów uznali za klęskę Angeli Merkel Socjaldemokraci i Zieloni. Szefowa Zielonych powiedziała: "To siarczysty policzek dla Merkel. Walczymy również o większość dla SPD i Zielonych na szczeblu federalnym. Dziś mamy początek końca chadecko - liberalnej koalicji rządzącej Niemcami".
Za wotum nieufności wobec oszczędnościowego kursu Berlina w UE uznano również wynik wyborów prezydenckich we Francji tydzień temu, które wygrał socjalista Francois Hollande.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

rot front